Ayder talana açılıyor: TOKİ ihale için gün verdi

Ayder Yaylası'nı 'kentsel dönüşüm ve gelişim projesi' adı altında talana açacak çalışma için düğmeye basıldı.

Ayder talana açılıyor: TOKİ ihale için gün verdi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Ayder Yaylası’nı “kentsel dönüşüm ve gelişim projesi” adı altında talana açacak çalışma için düğmeye basıldı.

Ayder Yaylası ilk olarak 1987’de Turizm Merkezi ilan edilmiş, 1994 yılına gelindiğinde Milli Park, 1998’de ise Doğal Sit alanı olmuş ve koruma altına alınmıştı. Ayder, Karadeniz’in en bilinen yaylası son olarak 2006’da Bakanlar Kurulu Kararı ile “Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi” ilan edildi.

Koruma amaçlı imar planları hazırlanmayan Ayder Yaylası, yıllardır doğal güzelliğini bozan kaçak yapılara esir oldu. AKP’li Çamlıhemşin Belediyesi, Ayder Yaylası’ndaki 290 yapıdan 158’i için yıkım kararı alırken, yapıların yıkımı için yapılan ihaleye katılım olmadı.

Erdoğan işaret verdi, TOKİ devreye girdi

Bundan sonraki süreçte ise Ayder Yaylası için TOKİ devreye girdi.

Rize Valisi Erdoğan Beştaş, Ayder Yaylası’na TOKİ’nin gireceği yönünde açıklama yaptı. Vali Beştaş, plana ilişkin “Cumhurbaşkanımızın himayesinde” diyerek, Ayder’i yağmaya açma yolunda büyük hamlenin Erdoğan’ın güvencesinde gerçekleşeceğini söyledi.

Beştaş “Ayder Yaylası’nda Cumhurbaşkanımızın himayesinde TOKİ aracılığıyla bir kentsel dönüşüm ve değişim projesinin çalışmalarına başlandı. Yeşil Yol’un ve Rize-Artvin havalimanının tamamlanmasıyla bölge turizmi hızla canlanacak. Turist gittiği yerde rahat etmek ister. Konfor ister. İşte bizlere düşen görev, turistlere kaliteli hizmet sunabilmek adına kalifiye eleman yetiştirmektir. Burada da Ticaret Odaları gibi sivil toplum kuruluşları devreye girmeli ve bu yönde projeler hazırlamalı.” ifadelerini kullandı.

İhale günü belli oldu

AKP’nin inşaat patronlarına rant açmadaki ‘lokomotif güç’ olarak kullandığı TOKİ, Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm Ve Gelişim Projesi’nin hazırlanması için ön yeterlilik ihalesi yapacak. İhale 16 Şubat 2017 günü saat 11:00’da TOKİ’nin İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleşecek.

İhale sürecinin başladığına dair bilgiler de Elektronik Kamu Alımları Platformu’nun internet sitesinde yer aldı: