Avustralya'nın iadesini istediği IŞİD'li: Türkiye'de yargılanmak istiyorum

Avustralya'da aranan suçlular listesinde ilk sırada olan IŞİD'li militan "Türkiye’de yargılanmak istiyorum" dedi.

Avustralya'nın iadesini istediği IŞİD'li: Türkiye'de yargılanmak istiyorum

Avustralya’da aranan suçlular listesinde ilk sırada olan ve Kilis’te yakalanan IŞİD’li Neil Christopher Prakash için Avustralya’nın iade isteği üzerine Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde iade davası açıldı. Örgütten kaçıp Türkiye’ye geldiğini söyleyen Prakash ise “Türkiye’de yargılanmak istiyorum” dedi.

Suriye’den 24 Ekim 2016’da kaçak yollarla Türkiye’ye girerken Kilis’te yakalanan ve Avustralya’da en çok aranan suçlular arasında olan IŞİD’li Neil Christopher Prakash hakkında Avustralya’nın talebi üzerine açılan iade davası Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

“Müslüman bir ülkeye gönderin”

Habertürk’ten Veysi İpek‘in haberine göre, kaldığı Gaziantep Cezaevi’nden SEGBİS üzerinden mahkemeye ifade veren Prakash, IŞİD tarafından ‘kandırıldığını’ ve örgütten ayrılıp Türkiye’ye kaçtığını iddia ederek, iade edilmemesini istedi. Prakash, “Ben Müslüman biriyim. DEAŞ’lılar İslam devleti kurulacağını söyleyerek ikna ettiler. 2 yıl Musul, İdlib ve Münbiç’te savaştım. Kobani yakınında yaralandım. Örgütün İslam’dan başka amaçlarının olduğunu fark ettim. Bu nedenle örgütten ayrıldım. Türkiye’ye giriş yaparken yakalandım. Korktuğum için kendimi Kamboçyalı Piseth Doung diye tanıttım. DEAŞ’a katıldığım için pişmanım. Türkiye’de yargılanmak istiyorum. Avustralya’ya iade edilmek istemiyorum. Bir ülkeye gönderilmem gerekiyorsa, Müslüman bir ülkeye gönderin” dedi. Duruşma 26 Aralık’a ertelendi.