ATM ve havale işlemlerine sınırlama getiriliyor

"Suç gelirlerinin aklanması"nı önleme iddiasıyla bankacılık işlemlerine sınırlama getiriliyor.

ATM ve havale işlemlerine sınırlama getiriliyor

ATM’lerde ve cebe havale işlemlerinde işlem sayısının yüksekliğine göre ‘şüpheli işlem’ sınırlaması getirileceği öğrenildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında yapılan düzenleme ile cepten havalede ‘dikkat çekici’ şekilde günde 5-6 fazla işlem yapılıyorsa bu konuda sınırlama getirilecek. Yine ATM’lere para çekmede günlük, haftalık, aylık tutar sınırlaması uygulanacak.

Sık para çekenlere izleme 

Sabah’tan Dilek Yaman‘ın haberine göre, bankalar ve finans kuruluşlarıyla iş birliği kapsamında ATM’lerden izin verilen maksimum meblağda sıkça para çekenler izlemeye alınacak.

Müşterinin işi, mali durumu ile işlemleri arasında makul bir orantı bulunmaması da dikkat çekici unsur olarak nitelendiriliyor.

Risk grubundaki işlemler

Karmaşık ve olağandışı büyüklükteki işlemle, uzun süredir hareket görmeyen ancak bir seferde yüklü miktarda işlem gören hesaplar ‘risk grubu’ndaki işlemlerden sayılarak izlemeye alınıyor.

Aynı şekilde bireysel müşterilerin son 3 ayda yaptığı nakit işlemlerin günlük işlem ortalamasının 5 katını bulması, EFT, swift, havale işlemlerinin de 3 katını aşması takip ediliyor.

Bir yıl süresince hareket görmeyen bireysel müşteri hesabına yüklü miktarda para giriş-çıkışı olması durumunda da gerekli incelemeler yapılıyor.

Söz konusu işlemler ve müşterilerden şüphe edilmesi halinde ‘Uyum Görevlisi’ tarafından MASAK’a gerekli bildirimler yapılıyor.