Atatürk: 'Türkiye halkının hayatını, namusunu, onurunu yok eden kişi'

Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi el yazısıyla kaleme aldığı Vahdettin hakkında yazdığı notlar ilk kez gün yüzüne çıkarıldı

Atatürk: 'Türkiye halkının hayatını, namusunu, onurunu yok eden kişi'

Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi el yazısıyla kaleme aldığı notlar ilk kez gün yüzüne çıkartıldı.

Yücel Demirel’in hazırladığı Atatürk/Belgeler, Elyazısıyla Notlar, Yazışmalar adlı kitaba göre Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı padişahı Vahdettin’i, “Türkiye halkının hayatını, namusunu, onurunu yok eden kişi” olarak tanımlıyor.

Haklı bir şekilde Vahdettin’i eleştiren Mustafa Kemal Atatürk, Vahdeddin için şu ifadeleri kullanıyor:

“Osmanoğulları’nın otuz altıncı ve sonuncu padişahı Vahdettin’in saltanatı döneminde millet en derin esaret çukurunun önüne getiriliyor. Binlerce yıldan beri bağımsızlık kavramının seçkin örneği olan Türk milleti, bir tekme ile bu çukurun içine yuvarlanmak isteniyor. Fakat bu tekmeyi vurdurmak için bilinçsiz bir hain gerekliydi. Nasıl ki yasal olarak ölüm cezasına çarptırılanların bile ipini çekmek için duygularından arınmış bir yaratık aranır, ölüm kararını verenlerin böyle aşağılık bir araca ihtiyaçları vardır. O kim olabilir? Ne yazık ki bu milletin hükümdar, sultan, padişah, halife diye başında bulundurduğu Vahdettin… O, bu davranışıyla kendini öldürdü.”