Ankara'ya yürümek isteyen metal işçilerine polis saldırısı

42 gündür gönderilmeyen yetki belgesini almak için Ankara'ya yürümek isteyen Posco işçilerine ve Birleşik Metal İş yöneticilerine polis saldırdı.

Ankara'ya yürümek isteyen metal işçilerine polis saldırısı

İzmit Alikahya bölgesinde faaliyet gösteren Posco Assan fabrikasında, Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan 80 işçi için sendika Ankara’ya Çalışma Bakanlığı’na yürüyüş başlatmıştı. Bugün saat 11’de fabrika önünden Birleşik Metal İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da aralarında olduğu işçilerin önü kesildi. Adnan Serdaroğlu, sendika genel sekreteri, şube yöneticileri ve işçiler gözaltına alındı.

Saldırı ve gözaltı sonrası Birleşik Metal İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, 42 gündür gönderilmeyen sendika yetki belgelerini almak için işçilerin bugün Ankara’ya yürüyüşe başladıkları, ancak fabrika önünden gözaltına alındığı belirtildi.

Birleşik Metal İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

“Hakları için Ankara’ya yürümeye başlayan Posco Assan işçilerine polis saldırısı…

Genel Başkanımız, Genel Sekreterimiz, Şube yöneticilerimiz ve işçiler darp edilerek gözaltına alındı…

İzmit’te faaliyet gösteren POSCO ASSAN TST ÇELİK SANAYİ A.Ş işyerinde örgütlenme faaliyetleri sonucunda çalışan işçiler, Sendikamız Birleşik Metal-İş’e üye oldular.

Hemen ardından işyerinde sendikasız ve kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren tarafından işçiler üzerinde baskı uygulanmaya başlandı. Anayasal haklarına sahip çıkan işçiler, göstermelik gerekçelerle işten atılmaya başlandı. Toplam 80 işçinin iş akti fesh edildi.

42 gündür gönderilmeyen sendika yetki belgelerini almak için bugün Ankara’ya yürüyüşe başlayan işçiler fabrika önünden darp edilerek gözaltına alındılar…”

İşte işçilere saldırı ve gözaltı anları: