Amerika kıtası için 'Maria' tehditi: Hayati tehlike uyarısı yapıldı

Orta Amerika'da yer alan Karayipler ve ABD'nin güney eyaletlerini vuran Irma kasırgası sonrası bölge yine bir kasırga tehditi altında.

Amerika kıtası için 'Maria' tehditi: Hayati tehlike uyarısı yapıldı

Orta Amerika’da yer alan Karayipler ve ABD’nin güney eyaletlerini vuran Irma kasırgası sonrası bölge yine bir kasırga tehditi altında.

VOA‘da yer alan haberde, Atlantik Okyanusu’nda oluşan 3 fırtınadan biri güçleniyor. Tropikal Fırtına Maria’nın güçlenerek kasırgaya dönüşmesi bekleniyor. Maria, Irma Kasırgası’nın vurduğu bölgeleri tehdit ediyor.

Cumartesi günü Atlantik Okyanusu’nun batısında oluşan Tropikal Fırtına Maria’nın Pazartesi günü kasırgaya dönüşmesi, Çarşamba günü de şiddetli bir kasırga halini alması bekleniyor. Maria’nın Karayip Adaları’na doğru ilerlediği öğrenildi.

Bu, Irma Kasırgası’ndan etkilenen bölgelerin yeniden kasırgayla mücadele etmesi gerekebileceği anlamına geliyor.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, haftanın ilk günlerinde Maria’nın güçlenmesinin ve Leeward Adaları’na şiddetli rüzgarla, bol yağışı getirmesinin beklendiğini kaydetti. Yapılan açıklamada, Maria’nın ayrıca Virgin Adaları’yla Puerro Rico’yu etkileyebileceği kaydedildi.

Pazartesi gecesi ya da Salı gününden itibaren, Antigua, Barbuda, St.Kitts, Nevis, Montserrat, Guadeloupe, Dominica, Saba, St. Eustatius, Sint Maarten, St. Martin, St. Barthlemy ve Anguiila için kasırga uyarısı yapıldı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Maria’nın yıkıcı dalgaları da beraberinde getirebileceğini de belirtti ve hayati tehlikenin olduğu vurgusu yapıldı.