Altay tankı motor ihalesi iptal edildi... Traktör motoru üreten firma devre dışı!

Altay tankı motor ihalesinin iptal edildiği ortaya çıktı.

Altay tankı motor ihalesi iptal edildi... Traktör motoru üreten firma devre dışı!

Traktör motoru üreten Albayrak Holding’e bağlı TÜMOSAN, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Altay tankı projesinin güç grubunun geliştirilmesi için imzalanan sözleşmenin karşılıklı iptal edildiğini duyurdu.

Cuma günü KAP’a yapılan açıklamaya göre, Tümosan’ın Altay Tankı motor geliştirme için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile imzaladığı ikinci ek süre Cuma günü sona erdi ve şirket ortağı Avusturyalı firma AVL ile sözleşme iptalinin ardından, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile imzaladığı sözleşmeyi cezasız olarak karşılıklı feshettiğini açıkladı.

“Türkiye’nin söz konusu teknolojiyi kazanamaması yönünde, özellikle bu teknolojileri elinde bulunduran ve pazarı kontrol eden ülkeler olumsuz tavır sergiledi” denilen açıklamada, “AVL şirketi, Avusturya hükümetinin Türkiye’nin egemenlik haklarına ve iç işlerine karışacak şekilde ve SSM tarafından kabul edilmeyecek şartlar içeren ihraç lisansı şartlarında ısrar ettiği için teknik destek sağlayıcı sözleşmesi (TDS) iptal edildi” denildi.

Bugüne kadar motoru üretemeyen şirket en güçlü adaymış

TÜMOSAN ayrıca projenin yeni şartları dikkate alarak yeniden ihale edilmesi halinde en güçlü aday olduğunu da KAP açıklamasına ekledi.

KAP’a yapılan açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Gerek projenin hazırlık sürecinde ve gerekse TDS seçimi yapıldıktan sonra alternatif oluşturmak üzere Almanya, İngiltere, Güney Kore, İspanya, ABD, Ukrayna, Rusya, Japonya ve Kanada menşeli firmalarla defalarca karşılıklı görüşme gerçekleştirmiş, görüşmeler sonrasında; teknik nedenlerle batılı firmalardan destek almanın kaçınılmaz olduğu, politik nedenlerle bir tek TDS ile proje süresince çalışma iş modelinin gerçekleştirilemeyeceği ve destek kapsamı ile süresinin kısıtlı olacağı anlaşılmıştır.

“Avrupa Parlamentosu’nun ülkemize karşı aldığı olumsuz tavır ve sonrasında Avusturya’nın Türkiye’ye askeri teçhizat ve malzeme ihracatının önlenmesi kararı, batı kökenli firmalardan gelecekte teknik destek ve askeri nitelikli kritik malzemenin kesintisiz olarak satın alınmasının imkansız olacağı ve sözleşme yapılsa dahi bahse konu desteğin kesilmesinin kuvvetle muhtemel olduğu kanaatine varılmıştır.”

Koç grubundan ses yok. İhaleyi İngiliz ortaklı Nurol Holding mi alacak?

Yapılan iptal açıklamasından AKP yandaşı Albayrak Holding’e bağlı TÜMOSAN’ın ilk Teknik Destek Anlaşmasın’na bağlı avansını aldığı anlaşılırken, motor üretimini yapamamasına rağmen herhangi bir cezai şarta tabi olmaması dikkatleri çekiyor.

Bunlarla birlikte Altay tankı ihalesinin ana yüklenicisi Koç grubundan herhangi bir açıklama gelmedi. Bilindiği üzere AKP iktidarı ile Koç grubu arasındaki en önemli ekonomik anlaşmalardan biri olan Altay tankı ihalesinde, tankların gövdesi OTOKAR tarafından üretilecekti. Ancak bu gelişme ile birlikte ihalenin ne düzeyde yenileneceğine dair belirsizlik devam ediyor.

Bu olaydaki bir diğer gelişme de geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanmış ve Nurol Holding CEO’su Altay tankı ihalesine talip olduklarını açıklamıştı. Bilindiği üzere Nurol Holding’in yüzde 49’luk hissesi İngilizlere ait.

Dünya üzerinde tank motorları çok büyük tekeller tarafından üretiliyor ve motoru satın alan ülkelere satış sözleşmesi içerisinde ihracat yasağı getiriliyor. Oysa ki gerek AKP iktidarı, gerekse Ali Koç tarafından Altay tankını satın almak üzere Arap ülkelerinin sıraya girdiği birden fazla kere açıklanmıştı. Ancak Türkiye her alanda olduğu gibi bu alanda da ekonomik ve siyasi olarak dışa bağımlı olduğu için AKP yandaşı şirkete ihale edilen tank motoru ihalesi de şu anda hüsranla sonuçlanmış gibi görünüyor.

http://gazetemanifesto.com/2017/01/23/tum-arap-ulkeleri-satin-almak-icin-sirada-denilen-altay-tankinda-skandal-tanklarin-motoru-yok/

http://gazetemanifesto.com/2017/02/24/altay-tanki-skandalinda-yeni-perde-tank-motoru-uretemeyen-yandas-sirket-avansi-kapacak-mi/