Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak'a 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

Savcı, Altan kardeşler, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı dahil 16 şüpheli hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak'a 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

“Darbe girişimine iştirak eden medya unsurları soruşturması’ kapsamında aralarında yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan, gazeteci Nazlı Ilıcak ile kapatılan Zaman Gazetesi’nin eski GYY’si Ekrem Dumanlı’nın da olduğu 17 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Savcı, Altan kardeşler, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı dahil 16 şüpheli hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Tuncay Opçin için “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan ayrıca ceza isterken, Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak hakkında ise, “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

15 Temmuz darbe girişimi öncesi verdikleri mesajlarda “darbe girişimini önceden bildikleri ve darbe çağrışımında bulundukları” iddiasıyla tutuklanan yazar Ahmet Altan, kardeşi Mehmet Altan ile gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu, 1′ i serbest bırakılan, 10’u da firari olmak üzere toplam 17 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı.

İddianamede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ve 65. Hükümet suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davacı olarak yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından, “FETÖ’nün medyadaki unsurlarının darbe girişimindeki rolü” başlığı altında hazırlanan iddianame 247 sayfadan oluşuyor.