AKP'li yönetici Almanya'daki çeteyi finanse etmiş

AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Metin Külünk'ün "Almanyalı Osmanlılar" adlı çetenin ileri gelenlerine birçok kez para verdiği iddia edildi.

AKP'li yönetici Almanya'daki çeteyi finanse etmiş

AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Metin Külünk’ün “Almanyalı Osmanlılar” adlı çetenin ileri gelenlerine birçok kez para verdiği iddia edildi.

Alman ikinci televizyon kanalında yayınlanan “Frontal 21” programı ve Stuttgarter Nachrichten gazetesinde yer alan haberlerde, AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün “Almanyalı Osmanlılar” (Osmanen Germania) adlı çete ile yakın bağlantıları olduğu iddia edildi. “Almanyalı Osmanlılar” Almanya’da polis baskınları ve örgütlü suçlarla gündeme gelmişti.

Alman güvenlik birimlerinin dinleme ve gözlem protokollerine dayandırılan haberlerde, AKP Milletvekili Metin Külünk’ün birçok kez Almanyalı Osmanlılar’ın ileri gelen isimlerine para verdiği ya da verdirdiği öne sürüldü. Habere göre Almanya’daki soruşturma ekipleri bu parayla ateşli silah da satın alındığından yola çıkıyor.

Haberlerde Külünk’ün geçen yıl Alman Federal Meclisi’nin “Ermeni soykırımı” kararının ardından protesto gösterilerinin organizasyonunda aktif rol aldığı da iddia edildi.

Gazetecilerin Külünk’ün irtibatta olduğu öne sürülen kişilerden “Almanyalı Osmanlılar”ın eski lideri Mehmet Bağcı ile söz konusu iddialarla ilgili olarak görüşmek istediği, ancak kendisine ulaşamadığı belirtildi. Bağcı halihazırda başka suçlamalar nedeniyle tutuklu bulunuyor.

‘KÜLÜNK’ÜN VERDİĞİ PARALARLA SİLAH ALINMIŞ’

Alman resmi makamlarının dinlemeleri ve gözetlemelerin ardından hazırlanan raporda AKP Milletvekili Metin Külünk’ün, Almanya Osmanlıları’nın üst düzey yöneticilerine çeşitli defalar para verdiği ve verdirdiği yer alıyor.  Resmi makamlar söz konusu paralarla silah satın alındığı üzerinde duruyor.

ERDOĞAN’IN TELEFONLARI DİNLENMİŞ, EYLEM TALİMATINI ERDOĞAN VERMİŞ

Külünk’ün ayrıca, Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ie sıkı kontak içinde kalarak, Federal Meclis’teki Ermeni Soykırım Oylaması’na karşı protestoları da organize ettiği ileri sürülüyor. Resmi makamlar, Erdoğan’ın 1 Haziran 2016 yılındaki bir telefon görüşmesini dinlediklerini ve Erdoğan’ın o görüşmede Berlin’de başka eylemler yapılması talimatı verdiğini de bildiriyorlar.  Söz konusu eylemlerde Almanya Osmanlıları da yer almıştı.

KÜLÜNK: ‘KÜRTLERİN KAFASINA SOPAYLA VURUN, GÖRÜNTÜLEYİN’

Erdoğan’ı eleştirenler ve Kürtler, Almanya Osmanlıları’nın hedefinde yer alıyor. Frontal 21 adlı programda AKP Milletvekili Külünk’ün, vatandaşlarına telefonda şu talimatı verdiği de öne sürülüyor:

“Kürtlerin kafasına sopalarla vurun. Bunları görüntüleyin. Bu videoları Türk devletine sunun “. Bu görüntülerin, Erdoğan karşıtlarını korkutmak amaçlı hazırlandığı tahmin ediliyor.

‘ERDOĞAN’IN DANIŞMANALRI İLE BAĞLANTILAR MEVCUT’

Almanya Osmanlılarının eski lideri Mehmet Bağcı’ya ise söz konusu iddiaları sormak için ulaşılamıyor. Bağcı, başka diğer suçlamalardan dolayı gözaltında bulunuyor.

Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul bundan iki ay önce hazırlanan bir raporda, Almanya Osmanlıları ve AKP temsilcileri ve AKP2li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanları arasında bağlantı bulunduğunu dile getirmişti.

NRW ve diğer eyaletlerde Almanyalı Osmanlılar çetesine karşı son aylarda kara para aklama, evrakta sahtecilik, şantaj, uyuşturucu suçları ile ilgili  arka arkaya baskın düzenlenmişti.  Mayıs ayında yapılan baskınlarda akrep tipi makinalı tüfekler ele geçirilmişti.

ALMANYALI OSMANLILAR’IN ADI DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GELDİ

Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul bundan iki ay önce bir bilgilendirme raporu hazırlamıştı. Raporda Almanya’da polis baskınları ve örgütlü suçlarla gündeme gelen “Almanyalı Osmanlılar” adlı çetenin Ankara tarafından desteklendiği belirtilmişti.

Raporda grubun başkanının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik tarafından 2016 yılı ekim ayında Ankara’da kabul edildiğine de değinilmişti. Raporda ayrıca ziyareti gerçekleştiren başkanın görüşme ile ilgili yaptığı, “Saygıdeğer kurucumuz, Cumhurbaşkanımızın danışmanlarından İlnur Çevik, Almanyalı Osmanlıları Cumhurbaşkanlığı’nda kabul etti. Grubun sembolünün olduğu tişörtü giyerek, cumhurbaşkanlığının yurt dışındaki terör örgütlerine karşı mücadele eden Türk vatandaşlarının arkasında olduğunu söyledi” yorumu da aktarılmıştı.

BİRÇOK OPERASYON DÜZENLENDİ

Almanyalı Osmanlılar’ın ana merkezi uzun süre Hessen eyaletine bağlı Dietzenbach adlı kentte bulunan bir boks kulübü (Osmanen Germania Boxclub) olarak biliniyordu. Geçen yıl Almanya’nın farklı eyaletlerinde birçok kez baskın düzenlenen çeteye uyuşturucu, silah ticareti, kara para aklama, şantaj, belgede sahtecilik gibi suçlamalar yöneltiliyor.