"FETÖ'nün gizli kasası" denilen AKP'li eski başkan 'etkin pişman' olunca serbest kaldı!

AKP'nin 4 yıl Kayseri İl Başkanı olan Ömer Dengiz, 'FETÖ'nün gizli kasası olduğu iddiaların arağmen, "etkin pişmanlık"tan yararlanmak isteyince serbest kaldı.

AKP’nin 2010-2014 yılları arasında Kayseri İl Başkanı olan Ömer Dengiz, ‘FETÖ’nün üst düzey imamlarından olduğu ve cemaat adına himmet topladığı iddiasıyla yargılandığı davada “etkin pişmanlık”tan yararlanmak isteyince serbest kaldı. Ömer Dengiz, tutuksuz olarak yargılanacak.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘FETÖ’ soruşturması kapsamındaki iddianameyi kabul etti. 71 sanıklı davada, AKP’de 4 yıl il başkanlığı yapan Ömer Dengiz ile ilgili çarpıcı bilgiler de yer aldı. Bir gizli tanık AKP’li Dengiz için ‘mütevelli heyetinde, himmet toplardı’ bilgisini verdi. Dengiz’in evinde 18 adet de 1 dolar bulundu. Halen Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz’ın da aralarında olduğu 71 şüpheli “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Silahlı Terör (FETÖ/PDY) Örgütüne Üye Olma, Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme ve Terörizmin Finansmanına Muhalefet” suçundan yargılanacak.

‘Himmet’ topladı, yurt yaptırdı

2010-2014 yılları arasında AKP Kayseri İl Başkanlığı yapan Ömer Dengiz için gizli tanık Ö. B. isimli kişi AKP’li Dengiz hakkında “Üst düzey imamlardandır. Himmet toplama, para yardımında bulunma ve karar vericiler arasındadır. FETÖ’ye ait Melikşah Üniversitesi’ne kız yurdu yaptırdı” bilgisini verdi. 10 Ağustos 2016’da AKP’li Dengiz’in evinde yapılan aramada 18 adet 1 ABD Doları bulunduğu da kayıtlara girdi.

Gülen’e gittiğini kabul etti

Dengiz savunmasında şunları kaydetti: “Evimde yapılan aramada 18 tane 1 dolar bulunduğunu öğrendim. Bu paralar tamamen çocuklarımın yeğenimin düğününde atılan paralar.” Dengiz ilk ifadesinde reddettiği Pensilvanya ziyaretini de ikinci ifadesinde kabul etti. 11 Ocak’ta ‘etkin pişmanlık’tan yararlanmak isteyen Dengiz, 13 Ocak’ta serbest bırakıldı. AKP’li Dengiz ve Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, tutuksuz olarak yargılanacak.