AKP'li belediye yasa dinlemedi: Halkın parasıyla diziye sponsor oldu!

Gaziantep'teki AKP'li belediye, inşa ettiği konutları satmak için "Diriliş Ertuğrul" adlı bir televizyon dizisine sponsor oldu.

AKP'li belediye yasa dinlemedi: Halkın parasıyla diziye sponsor oldu!

Gaziantep’teki AKP’li belediye, inşa ettiği konutları satmak için yasalara aykırı olmasına rağmen “Diriliş Ertuğrul” adlı bir televizyon dizisine sponsor oldu.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk‘ün haberine göre, sponsorluk anlaşması çerçevesinde belediyenin yaptırdığı konutların reklamı da “Diriliş”te yayınlandı. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Hasan Şencan, Sayıştay kararlarına göre belediyelerin dizilere sponsor olamayacağını vurgulayarak, “Diriliş’e kaç lira ödediniz?” diyerek Başkan Mehmet Tahmazoğlu’na soru önergesi verdi.

“Belediye gideri olarak değerlendirilemez”

“Şencan önergesinde, Sayıştay kararı ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün “Tanıtım ve Kutlama Harcamaları” konulu genelgesine atıfta bulunarak, şunları söyledi:

“Belediye faaliyetlerinin tanıtımı amacıyla mahalli yayın kuruluşlarında programlara katılarak belediye icraatlarına yer verilmesi sonucunda meydana gelen kamu gideri, belediyeye ait bir vazifenin ifası maksadıyla olmadığından bu giderin belediye bütçesinden ödenmesi, kanun gereği belediye gideri olarak değerlendirilemez. Konuya emsal Sayıştay kararında; ‘Belediye Başkanı’nın görüntü ve konuşmalarının da bulunduğu program, tanıtım yapan televizyonlara ve internet sitesine, belediye hizmet tanıtımı yahut ilan gideri adı altında ödeme yapılmasının mümkün olmadığı’ hükmüne varılmıştır.”