AKP'den 'Efecan Koçyiğit' adımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ekran yüzü haline getirilen 5.5 yaşındaki Erzurumlu Efecan Koçyiğit gibi çocuklar için harekete geçti.

AKP'den 'Efecan Koçyiğit' adımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özel bir televizyon kanalındaki çocuk programı ile ekran yüzü haline getirilen 5.5 yaşındaki Erzurumlu Efecan Koçyiğit gibi çocuklar için harekete geçti.

Hürriyet‘in haberine göre Efecan’ın özellikle fazla kilolu olması ve her görüntüsünde çikolata, dondurma yemesi, sürekli yemekten bahsetmesiyle birlikte başlatılan kampanyada aile hedef haline geldi. Efecan’ın ekrana çıkarılmasın ve sürekli yemek yedirilmesiyle yapılan çocuk istismarı üzerine harekete geçen bakanlık, bir kurul oluşturdu. Bu kurulda, reklam filmlerinde, dizilerde, eğlence programlarında çıkan çocukların durumu tek tek incelenecek. Çocukların aileleri ile görüşülecek. Bu çocuklara psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek, ekonomik anlamda sömürülmeleri önlenecek

Bu kapsamda ilk olarak Erzurumlu Efecan Koçyiğit’in ailesi ile görüşen bakanlık yetkilileri, aileyi özellikle obezite konusunda uyardı. Efecan’ın doktor kontrolünden geçirilmesi gerektiğini belirten yetkililer, ekrana çıkan miniklerin psikolojik olarak da desteklenmesi gerektiğini söyledi. Yetkililer aileden, okullar açıldıktan sonra Erzurum İl Müdürlüğü’ne gelerek görüşmelere başlamalarını da istedi.