İç Açı

AKP'den Almanya'ya 'Gümrük Birliği' yanıtı

AB Bakanı Ömer Çelik, Almanya Başbakanı Merkel’in ‘gümrük birliği’ açıklamasına tepki gösterdi

AB Bakanı Ömer Çelik, İngiliz Devlet Bakanı Alan Duncan ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında Almanya Başbakanı Merkel’in ‘gümrük birliği’ açıklamasına tepki gösterdi

Merkel’in Türkiye ile Gümrük Birliği Anlaşması’nı güncellemeyeceği yönündeki açıklamalarına Ömer Çelik, “Gümrük Birliği bizim tek taraflı istediğimiz bir şey değil. Bu serbest ticaretin arttırılmasıyla ilgili bir durumdur.” dedi.

Çelik’in konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Talihsiz bir açıklama. Şunu altını çizmek gerekir. AB’ye bir Avrupa ülkesi talimat vermemelidir. AB için zaaf oluşturacak bir açıklama. AB’yi zayıflatmak isteyenlerin yaptığı bir açıklamadır. Türkiye AB ülkeleriyle sorun yaşayabilir. Ama bu sorunları ülkeler kendilerine indirgememelidir. Birliğin genetiğinde bir değişime yol açar. Almanya ve Türkiye arasındaki sorunu Avrupa Birliğinin yansımasına AB komisyonu izin vermemelidir. Bu AB’nin temel mekanizmasına aykırıdır. Gümrük Birliği bizim tek taraflı istediğimiz bir şey değil. Bu serbest ticaretin arttırılmasıyla ilgili bir durumdur. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi Türkiye’ye bir ödül ve lütufmuş gibi davranılıyor. Kazan – kazan çerçevesinde ilerleyecekse biz devam etmek istiyoruz. Biz Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda, Ekonomi Bakanlığımız ilgilendiği bu konuda Bakanlar Kurulumuzda aldığımız kararları uygulayacağız. Gümrük Birliği konusunda acelemiz yok. Bu konunun hızlanması gerekiyordu. Obama döneminde de anlaşma sağlanamamıştı. Trump döneminde de sağlanamamıştı.” dedi.

 

Yukarı