AKP'de İstanbul operasyonu başlıyor

AKP, 6 ilin belediye başkanının istifa ettirilmesinden sonra ikinci büyük operasyonu İstanbul'da yapacak.

AKP'de İstanbul operasyonu başlıyor

AKP, 6 ilin belediye başkanının istifa ettirilmesinden sonra ikinci büyük operasyonu İstanbul’da yapacak. AKP İstanbul İl Başkanı’nın ve 39 ilçenin en az üçte birinin bu ‘değişim’ sürecinin içinde olduğu belirtiliyor. İstanbul’da Üsküdar, Eyüpsultan ve Esenyurt belediyeleriyle ilgili inceleme de sürüyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan‘ın aktardığına göre, “İstanbul’u kazanan, Türkiye’yi kazanır” diyen  AKP lideri Tayyip Erdoğan, partinin yeni dönem İstanbul yönetiminin kimlerden oluşacağı konusuyla bizzat ilgileniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın değiştirilmesiyle başlayan operasyonun yeni yılın başında, hem il başkanlığı hem de ilçe başkanlıkları düzeyinde devam edeceği belirtiliyor. Bunun kesin tarihini, partinin İstanbul il kongresini ne zaman yapacağı belirleyecek. Önce ilçe kongreleri tamamlanacak ardından da il kongresinin tarihi belli olacak.

Büyükşehirler dışındaki ilçe kongrelerinin tamamına yakınını bitiren AKP yönetimi, bu ayın sonuna doğru 51 ilin kongresini yapacak. Aralarında büyükşehirlerin bulunduğu diğer kongreler ise en geç şubat ayının sonuna kadar tamamlanacak. Süreç işlerken İstanbul’la ilgili özel değerlendirme yapılıyor. 39 ilçe başkanının en az üçte birinin değiştirileceği öne sürülüyor.

28-30 İl başkanı

Çalışmalar tamamlandığında, AKP’de istifa ettirilen il başkanı sayısının toplam 28-30’e ulaşacağı belirtiliyor. AKP, bir ilin veya ilçenin başkanını görevine devam ettirmeyecekse, kongreden en az bir ay önce istifa ettirerek yerine gelecek kişinin kadroyu dizaynına olanak tanıyor. Bütün bu sürecin ardından, 2018 yılı mart ayı sonunda tüm kongreler tamamlanmış olacak. AKP, ondan sonraki süreçte, kendi siyasi önceliklerine göre, büyük  kongresinin tarihini belirleyecek.

Seçim kabinesi

AKP kulislerine göre Erdoğan, seçimlere ‘yenilenmiş parti yönetimi ve yenilenmiş kabine’ ile girmeyi tercih edecek. Bu nedenle de büyük kongre ilkbaharda yapılacak. Partinin MKYK’sı ve genel başkan yardımcılarının bir kısmı değişecek. Bunu, kabine değişikliği izleyecek ve partiyi seçime götürecek, ‘seçim kabinesi’ oluşturulacak.