AKP yüzsüzlüğü: "Fakirleri etle buluşturuyoruz, bize teşekkür edin"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 'ucuz et satışı' diye duyurdukları anlaşmaya ilişkin eleştirilere yanıt verdi.

AKP yüzsüzlüğü:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin tarım ürünleri ile et ithal etmesi ve ucuz et satışı için anlaşılan market tekelleri olarak BİM ile A-101’in seçilmesine ilişkin eleştirileri yanıtladı. Fakıbaba, halkın temel gereksinimi olan ve ücretsiz olması gereken bir gıda maddesini ‘ucuz’ diye lanse ederken, partilerine yakın iki market tekeline ihale etmelerini de ‘yaygın’ olmalarına bağladı.

Fakıbaba TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2018 bütçelerinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bazı gıda ve tarım ürünleri ithalatının eleştirilmesi üzerine Fakıbaba, “siyasi olarak bir yerlerden bir şeyler almanın doğal bir olay olduğunu” belirterek, “Tunus’a gidiyorsunuz, diyorlar ki ‘Bizim size ihraç ettiğimiz mal bu kadar, ithal çok az. Siz ağabeysiniz, zeytinyağını bizden alın.’ Sırbistan’a gidiyorsunuz, ‘Siz Bosna Hersek’ten et aldınız, bizden de alacaksınız’ diyorlar” açıklamasında bulundu.

Aynı fiyatı verdiler

Fakıbaba, Türkiye’nin bir yıllık et tüketiminin 1 milyon 200 bin ton olduğuna dikkati çekerek, bunun 150 bin tonunun ithal edildiğini söyledi. Et ve Süt Kurumunun (ESK) marketlere ‘ucuz et’ satışı için neden iki firmanın seçildiği sorusuna Fakıbaba, “İhaleye çıkarken ’81 ilde şubesi olan firmaları kabul ediyoruz.’ dedik. Farz edelim ki bir firmaya veriyoruz, o firmanın şubesi Bayburt’ta yok, Bayburt milletvekili bana, ‘Neden bizim ilimize de gelmiyor?’ diyecek. ’81 ilde şubesi olan firmalar.’ dedik, iki firma aynı fiyatı verdi ve bundan dolayı biz de makul bir fiyatla bu firmalarla anlaştık. Bizim bütün ihalelerimiz açık ve şeffaftır. Yarım kiloluk kutularda 14.5 liradan kıyma ve 15.5 liradan kuşbaşı olacak. Bu, kötü bir şey mi?” yanıtını verdi.

Teşekkür istedi

Milletvekillerinin ESK etlerinin marketlerde satılmasına ilişkin eleştirilerini yanıtlayan Fakıbaba, “Farzedelim ki gittiniz, et saat 11.00’de bitti. Zaten siz gitmezsiniz, ben de gitmem. ‘Kasabımdan 40 liraya alırım.’ dersiniz. Biz o etleri dar gelirli insanları korumak adına oraya koyuyoruz. Esasında benim hakkım yok onu tüketmeye, sizin de hakkınız yok. Esasında sizin bize teşekkür etmeniz lazım, fakir insanları etle buluşturuyoruz.” diye konuştu.