AKP 9 milyon sigortasız işçi için imamları görevlendirdi!

Her alanda gericiliğin gazına basan AKP iktidarı milyonlarca işçinin kayıtdışı çalıştırılmasına karşı da 'imamlar'ı devreye sokacak.

AKP 9 milyon sigortasız işçi için imamları görevlendirdi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin denetlemesi gereken kayıt dışı istihdamla mücadele için AKP imamları görevlendirip hutbe verdirecek, sigortalı çalışmayı dinsel referanslarla teşvik edecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Diyanet İşleri Başkanlığı desteğiyle 15 ilde gerçekleştirdiği Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi (KİDEP) ana temalı Din Görevlileri Konferansı, Antalya’da yapıldı. Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’ndeki konferansa SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, İl Müftüsü Osman Artan, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nejat Deniz ve din görevlileri katıldı.

9 MİLYON KİŞİ SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILIYOR

Konferansta yapılan sunumda, Türkiye’deki sigortasız çalışan sayısının 9 milyon olduğu açıklanırken, sigortasız çalıştırılan işçilerin sigortalı yapılabilmeleri ve bunun bir ‘kul hakkı’ olduğu noktalarında halkı bilinçlendirmek için Antalya’da görevli imamlar ve kadın din görevlilerine yönelik bilgiler verildi. İş birliği kapsamında, imamlar ile kadın din görevlilerinin, camilerde cemaate kayıt dışılıkla mücadeleyi ve bu konudaki ‘dini sorumluklar’ı anlatacağı belirtildi.

SGK’nın sosyal güvenlik alanında sürdürdüğü çalışmaları anlatan SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Süngü, “Toplumun her kesimine ulaşmak için daha önce basın mensupları ve muhtarlarla bir araya geldik. Köylerde sorunu olan kişi önce imam, muhtar veya öğretmene gider. Çalışma hayatı, sosyal güvenlik ve iş hayatı her aşamada karşılaştığımız bir unsur. Bakıyorsunuz kişi camiye geliyor, bir cüzdan para bulduğunda imama teslim ediyor. Bir kişiyi bir ay sigortasız çalıştırmak işçinin cebinden 500 TL çalmakla aynı anlamda eşit olduğunu, bunun da kul hakkı, hırsızlık olduğunu ifade edersek, o bilinci toplumumuza verebilirsek emin olun çok şey değişecek” dedi.

“İNŞALLAH DİN GÖREVLİLERİMİZİN BÜYÜK KATKISI OLACAK”

900 gün sigortası olan bir kişiye ölüm maaşı bağlanırken, bir gün bile eksik olsa bağlanamayacağını vurgulayan Süngü, “Öldükten sonra 1 günün dahi 15 liralık primini yatıramayız. Peki 3 gün, 5 gün kayıt dışı çalıştırılmışsa bunun sorumlusu kim? Başta bunu gerektiği gibi aktaramayan biz yetkililer ve kayıt dışı çalıştıranlar ile eş ve çocuklarını mahrum bıraktığı için kendisidir. Testi kırılmadan toplumun tüm kanallarında bu bilincin oluşturulması için ilkokuldan üniversitelere kadar çalışmalar yapıyoruz. İnşallah, din görevlilerimizin de büyük katkıları olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hutbelerinde de bu konulara yer verilecek hem de imamlarımız cemaatle görüşmelerinde bunun bir kul hakkı olduğu yönünde bilgilendirmeyle devletimize katkı sağlamış olacaktır” diye konuştu.