ABD'den Suudi Arabistan'a tazminat davaları

ABD'de yapılan bazı yasal düzenlemelerin sonucunda Suudi Arabistan'a tazminat davaları açılıyor.

ABD'den Suudi Arabistan'a tazminat davaları

ABD Kongresi’nin geçen yıl aldığı kararın ardından, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınları ile Amerikalı sigorta şirketleri, El Kaide’ye destek verdikleri iddiasıyla Suudi Arabistan ve bazı Suudi vakıflarına tazminat davası açtı.

Eski Başkan Barack Obama’nın vetosuna rağmen, ABD Kongresi geçen yıl Suudi Arabistan ve yabancı şahısların 11 Eylül saldırılarından sorumlu tutulmalarının önünü açan yasayı kabul etmişti. Daha önce Suudi Arabistan aleyhine dava açan ancak sonuç alamayan mağdur aileleri ve Amerikalı sigorta şirketleri, bu kararın ardından tekrar harekete geçerek New York’ta yeniden dava açmaya başladı.

Tazminat davaları açıldı

Hafta başında yaklaşık 800 mağdur adına açılan davaların ardından, bugün de Amerikalı sigorta şirketleri Suudi Arabistan ve El Kaide’ye para aktardıklarını iddia ettikleri bazı Suudi vakıflar aleyhine Manhattan Federal Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. Ailelerin avukatları ve sigorta şirketleri Suudi Arabistan ve söz konusu vakıfların El Kaide’ye finansal destek verdiğini iddia ederken, Suudi Arabistan bu iddiaları reddediyor.