ABD'den Ruslara ve Çinlilere KDHC yaptırımı

ABD, KDHC'nin nükleer silah ve balistik füze programlarını destekledikleri gerekçesiyle Rus ve Çinli kuruluşlara yaptırım kararı aldı.

ABD'den Ruslara ve Çinlilere KDHC yaptırımı

ABD, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) nükleer silah ve balistik füze programlarını destekledikleri gerekçesiyle çoğu Rus ve Çinli 6 kişi ile 10 kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Hazine Kontrol Bürosundan (OFAC) yapılan yazılı açıklamada, KDHCile enerji ticareti yapan, yurt dışına işçi ihraç etmesini sağlayan, mevcut finansal yaptırımları delmesine yardım eden 6 kişi ve 10 kuruluşun yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

Söz konusu şirketler arasında Çin’den Dandong Rich Earth Trading, JinHou International Holding, Dandong Zhicheng Metallic Materials, Dandong Tianfu Trade, Mingzheng International Trading ve Dandong Tianfu Trade olmak üzere 6 şirket yer aldı.

Petrol ve maden sattıkları gerekçesiyle

Rus şirket Gefest-M ile Rus vatandaşları Mikhail Yur’evich Pisklin, Andrey Serbin, Ruben Kirakosyan ve Irina Huish, KDHC’ye petrol veya maden sattıkları gerekçesiyle yaptırım listesine alındı.

Ayrıca Singapur merkezli Transatlantic Partners ve Velmur Management isimli iki şirketin, KDHC ile enerji ticareti gerçekleştirdikleri gerekçesiyle yaptırıma tabi tutulacağı bildirildi.

Son olarak, KDHC vatandaşı Tong-chol Kim ve Namibya merkezli Mansudae Overseas Projects Architectural and Technical Services ile Qingdao Construction isimli şirketlere, KDHC’nin yurt dışına işçi göndermesine aracılık ettikleri için yaptırım uygulanacağı belirtildi.