ABD'den 'Kürdistan referandumu' uyarısı

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, IKBY'nin 'bağımsızlık referandumu'yla ilgili kaygılı olduklarını açıkladı.

ABD'den 'Kürdistan referandumu' uyarısı

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin eylül ayında yapmayı planladığı “bağımsızlık referandumu”nun “dikkatleri Irak’ın öncelikli hedeflerinden başka yöne çevireceği gerekçesiyle kaygılı olduklarını” bildirdi.

Haley, BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis ile görüşmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Kubis’le Irak’ta Musul’un IŞİD’den kurtarılmasından sonraki durumu ve yerlerinden edilen halkın evlerine dönmesini konuştuklarını aktardı. Görüşmede, ‘Iraklı Kürtlerin meşru isteklerine saygı duyduğunu’ belirten Haley, “Her türlü bağımsızlık referandumu, Irak için öncelikli olan IŞİD ile mücadele ve ülkenin tüm Iraklılar için istikrarlı hale getirilmesi hedeflerinden dikkatlerin dağılmasına neden olur. Bundan kaygılıyız.” ifadelerini kullandı.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, parlamentoda yer alan siyasi parti temsilcileriyle 7 Haziran’da Erbil’de yaptığı toplantıda “bağımsızlık referandumu” için 25 Eylül tarihinin belirlendiğini açıklamıştı.