ABD Venezuela yakınlarında askeri tatbikata başladı!

ABD Ordusu, Venezuela kıyılarına yakın bölgelerde askeri tatbikatlara başladı.

ABD Venezuela yakınlarında askeri tatbikata başladı!

ABD Ordusu’nun Orta ve Güney Amerika ile Karayipler bölgesini kapsayan kuvveti olan Güney Komutanlığı (SOUTHCOM), Venezuela kıyılarına yakın bölgelerde askeri tatbikatlara başladı.

Venezuela’da serbest piyasa yanlısı Amerikancı sağcı muhalefetin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı şiddet eylemleri devam ederken, ABD Ordusu’nun Güney Komutanlığı (SOUTHCOM), Venezuela kıyılarına yakın bir ada olan Barbados Adaları’nda askeri tatbikat düzenliyor.

Telesur‘un aktarımına göre, Güney Komutanlığı’nın (SOUTHCOM) başındaki Donanma Komutanı Kurt Tidd, yaptığı açıklamada gerçekleşen askeri manevraların bölgenin güvenliğini garantiye aldığını belirtiyor. Resmi açıklamaya göre ise askeri tatbikatın gerekçesi, “uluslararası güvenlik ve olası deniz felaketlerine cevap verme” olarak ifade ediliyor.
12 Haziran tarihine kadar sürecek olan askeri tatbikata ABD, Kanada, Fransa, Meksika ve Birleşik Krallık’ın askeri personelinin yanı sıra Antigua ve Barbuda, Bahama Adaları, Barbados, Belize, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, Grenada, Guyana, Haiti, Jamaika, Saint Kitts ve Nevis, Surinam, Saint Vincent ve Grenadine Adaları, Trinidad ve Tobago da katılıyor.
İki aşamadan oluşacağı bildirilen askeri tatbikatların ilk aşaması, “Alize Rüzgarları” (TradeWinds) olarak adlandırılıyor. İkinci aşaması ise, 13-17 Temmuz tarihleri arasında Trinidad ve Tobago’da gerçekleşmesi planlanıyor.

“Venezuela Amerika kıtasına ‘istikrarsızlaştırıcı’ etkide bulunuyor”

ABD’nin Güney Komutanlığı’nın (SOUTHCOM) başında olan Donanma Komutanı Kurt Tidd, Nisan ayında ABD Senatosu’na sunduğu raporda Venezuela’nın Amerikan kıtasına “istikrarsızlaştırıcı” etkide bulunduğunu belirtmişti.

ABD’nin fonladığı Demokratik Birlik (MUD) üyelerinin öncülük ettiği ve sık sık ABD müdahalesi çağrısının yapıldığı eylemlerin devam ettiği bir dönemde ABD Ordusu’nun Venezuela’ya oldukça yakın bir bölgede gerçekleştirdiği askeri tatbikatlar, ABD’nin Venezuela’ya karşı doğrudan bir askeri müdahale olasılığını akıllara getiriyor.