ABD uzayda üs kurmaya hazırlanıyor

Newsline’ın haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri Daire Başkanı Heather Wilson, gazetecilere verdiği demeçte, “Uzayı yeni savaş eylemlerinin gerçekleşeceği alan olarak görmeye başlıyoruz” dedi. Wilson, ABD Savunma Bakanlığına ve Kongre’ye sunduğu raporlarda, önümüzdeki yıl uzayla ilgili çalışmalar için Hava Kuvvetleri bütçesinin yüzde 20 oranında arttırmasını talep ettiğini açıkladı. Hava Kuvvetleri Daire Başkanı, ayrıca uzayda... View Article

ABD uzayda üs kurmaya hazırlanıyor

Newsline’ın haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri Daire Başkanı Heather Wilson, gazetecilere verdiği demeçte, “Uzayı yeni savaş eylemlerinin gerçekleşeceği alan olarak görmeye başlıyoruz” dedi.

Wilson, ABD Savunma Bakanlığına ve Kongre’ye sunduğu raporlarda, önümüzdeki yıl uzayla ilgili çalışmalar için Hava Kuvvetleri bütçesinin yüzde 20 oranında arttırmasını talep ettiğini açıkladı. Hava Kuvvetleri Daire Başkanı, ayrıca uzayda askeri bir üs kurmak için de çalışmalara başlayacaklarının sinyalini verdi. Washington’un 100 milyon dolar finansman sağlanması öngörülen Space Enterprise Consortium programının geçen hafta başlatıldığını belirten Wilson, “Bu program sayesinde uzayda daha çok deney yapmak ve imkânlarımızı yoğun bir şekilde genişletmek için uzayda modelleme yapacağız” dedi.

Güç uzaya bağımlı

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı General David Goldfein ise, halkın ABD’li askerlerden uzayda üstünlük sağlamalarını beklediğini ve bu üstünlüğün ‘saldırı ve manevra özgürlüğü’ olduğunu aktardı. Uluslararası Araştırmalar Merkezi Havacılık ve Uzay Güvenliği Projesi Direktörü Todd Harrison ise “Askeri gücümüz artık uzaya bağımlıdır” dedi.