ABD Sözcüsü'nden Türkiye yanıtı: NATO üyesi ve değerli bir müttefikimiz, ancak...

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rıza Sarraf davası ile ilgili son açıklamaları hakkında konuştu.

ABD Sözcüsü'nden Türkiye yanıtı: NATO üyesi ve değerli bir müttefikimiz, ancak...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rıza Sarraf davası ile “Türkiye’ye karşı tezgah kurdukları ve darbe kışkırtıcılığı yapmaya çalıştıkları” iddiasının gülünç olduğunu söyledi.

Salı akşamı günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nauert, “Böyle bir girişim içerisinde değiliz” dedi.

Brifingde Nauert’e, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rıza Sarraf davası ile ilgili son açıklamaları hakkındaki görüşü soruldu.

Erdoğan Salı günü AKP Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “17-25 Aralık’ta ülkemize tarihin en büyük tuzaklarından biri kuruldu. Dik duruşumuz sayesinde bu tuzak başarısız olunca aynı tezgahı götürdüler Amerika’da kurdular” demişti.

“Hep aynı hikaye”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, bu sözlerin hatırlatılması sonrası, “Türkiye’ye bir tezgah mı kurmaya çalışıyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Biz Türkiye’den aynı hikayeyi daha önce de duyduk. Hepsi aynı hikaye. Bizi darbe kışkırtıcılığı yapmaya çalışmakla suçlamaları sonrası verdiğim yanıtı tekrarlayacağım. Bu gerçekten çok gülünç. Böyle bir girişim içinde değiliz. Konuyla ilgili sorularınızı (ABD) Adalet Bakanlığı’na iletmenizi öneririm.”

“Türkiye değerli bir müttefik”

Sözcüsü Heather Nauert, ülkeler arasındaki ilişkileri evliliğe benzetti, ilişkilerde zaman zaman inişler ve çıkışlar yaşanabileceğini söyledi.

“Bir gün iyi, bir gün kötü olabilir. Biri bir şey söyleyebilir, sonra söylediğinden üzüntü duyabilir” diyen Nauert, Türkiye’nin bir NATO üyesi ve ABD’nin değerli bir müttefiki olduğunu belirtti. “Türkiye ile güçlü bir ilişkimiz var” diyen Nauert, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak ABD’yi Türkiye’ye karşı bir darbe girişimi içerisinde olmakla suçlamak gerçekten gülünç. Bence Türkiye’nin yetkilileri de bunun farkında.”