AKP'den İstanbul'da dev 'ihanet': Kışla arazisi rezidans oluyor

AKP 'İstanbul'a ihanet' projelerini göstere göstere hayata geçirmeye devam ediyor. Çekmeköy’deki 187 dönümlük askeri alan imara açıldı.

AKP'den İstanbul'da dev 'ihanet': Kışla arazisi rezidans oluyor

İstanbul’un Çekmeköy’de yeşillik alandan oluşan dev bir askeri arazi TOKİ’ye verilip, ticaret ve konut alanına çevrildi.

1970’li yıllarda kurulan Çekmeköy Kışlası’nı da içine alan ve Maliye Hazinesi adına kayıtlı olup, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli iken, MSB ile TOKİ arasında imzalanan “Askeri Hastaneler” protokolü doğrultusunda 28 Nisan 2015 tarihinde TOKİ’ye devredilen Çekmeköy’deki alanın yakın çevresinde Taşdelen, Göngören ve Sultançiftliği mahalleleri bulunuyor. Ömerli Barajı İçme Suyu Havzası, uzun mesafeli koruma kuşağında kalan bu mahalle sınırları içerisindeki yerleşme alanları, 15 Haziran 2009 tarihinde İBB Meclisi’nce onaylanan ve İstanbul’un “İmar Anayasası” kabul edilen 100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda, “Havza İçi rehabilite Edilecek Alan” fonksiyonunda kalıyor. Bu mahallelere komşu planlama alanı ise “Askeri Alan ve Askeri Güvenlik Bölgesi”, kısmen de “Havza İçi Rehabilite Edilecek Alan”da kalıyordu.

GÜNEYDOĞU’YA HASTANE, LOJMAN VE KARAKOL YAPILSIN DİYE

Hürriyet’ten Fatma Aksu‘nun haberine göre, yerleşim alanı ile doğrudan etkileşimi olan bir konumda bulunmasından dolayı, özellikle 2000’li yıllardan itibaren askeri amaçlarla kullanılmayan planlama alanının kullanımı amacı sonlandırılıp, MSB’nin hastane, lojman ve kalekol gibi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla TOKİ’ye devredildi. Bakanlık tarafından itirazlar için önceki gün askıya çıkarılan planın amacı, öncelikle eksik olan eğitim, yeşil alan gibi sosyal ve teknik altyapı ihtiyacının karşılanması olarak gösterildi. Akabinde ise, kalan alanın koruma kullanma dengesi gözetilerek, mevcut yerleşim alanı ile bütünleşmesini sağlayacak, her türlü afete karşı dayanıklı, kentsel yaşam standardı yüksek mekanlar oluşturma hedefleri sıralandı.

YÜZDE 43’Ü TİCARET VE KONUT ALANI

Askeri alanın 79 bin 554 metrekaresi ticaret ve konut alanı, 63 bin 672 metrekaresi park alanı, 15 bin 736 metrekaresi eğitim tesis alanı, 15 bin 445 metrekaresi yol, 4 bin 315 metrekaresi sağlık tesis alanı, 3 bin 887 metrekaresi sosyal ve kültürel tesis alanı, 3 bin 106 metrekaresi cami alanı, 2 bin 35 metrekaresi de teknik altyapı alanı olarak planlandı. Rapora göre, planlama alanında kişi başı inşaat alanı 35 metrekare olacağı kabul edilip, bölgede bin 875 kişinin yaşayacağı öngörüldü.