12 Eylül işte böyle sürüyor: Jandarma müdahalesiyle ikinci kez grev kırıcılığı!

Maccafferri işçilerinin grevinde ikinci defa grev kırıcılığı yapıldı.

12 Eylül işte böyle sürüyor: Jandarma müdahalesiyle ikinci kez grev kırıcılığı!

12 Eylül 1980 darbesinin 37’inci yıldönümünde sermaye devletinin partisi AKP, patronların çıkarları sözkonusu olduğunda emekçilerin haklarını baskı ve şiddetle engelleyerek, darbenin amaçlarının sadık bir sürdürücüsü olduğunu tekrar gözler önüne serdi.

Düzce’de kurulu Tekno Maccaferri’de Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin grevinde ikinci defa jandarma gözetiminde grev kırıcılığı yapıldı. 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde yaşanan yasa dışılığa tepki gösteren Birleşik Metal-İş Sendikası “12 Eylül darbesi OHAL, grev yasaklama ve grev kırıcılığıyla devam ediyor” dedi.

Yaklaşık 1 buçuk aydır grevde olan fabrikadan yasaya göre dışarıya hiç bir şekilde yarı mamul, makine, alet ve edevat çıkarılmaması gerekirken, jandarma grevdeki işçilere zor kullanarak sevkiyatın  yapılmasını sağladı.

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada olaya ilişkin şu açıklama yapıldı:

“Grev başlamadan kısa bir süre önce Ankara ofisinde çalışan sayısını SGK kayıtları üzerinde arttırarak talep ettiği yasadışı grev oylaması, sendikamızın çabası sonucunda boşa düşürülmüştü. Bugün (dün) ise, yasaya aykırı olarak, grevdeki işyerinden yarı mamul ve makine ekipmanları dışarıya çıkarılmak istendi ve grevci işçiler bedenleri ile fabrika kapısında set oldular. Ve darbedildiler. Bu kanunsuzluk fabrikanın önüne gelen yükleme kamyonlarına eşlik eden jandarmanın gözetiminde yapıldı. Grev gözcüsü işçilerin itirazlarına karşı, valiliğin oluru ve savcılığın sözlü talimatı doğrultusunda işlemin yapıldığı söylendi.”

“12 Eylül devam ediyor”

Bu yasa dışılığın 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde yaşandığı belirtilen açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TOBB toplantısında OHAL’i grevleri engellemek için kullandıkları yönündeki sözleri hatırlatılarak “12 Eylül askeri darbesi OHAL grev yasaklama ve grev kırıcılığıyla devam ediyor” dendi.

İşte jandarma eliyle grev kırıcılığının fotoğrafları:

Fotoğraflar: (Birleşik Metal-İş)

http://gazetemanifesto.com/2017/05/18/erdogan-acik-konustu-ohal-patronlara-engel-olmuyorsa-sorun-yok/