Yobaz “öğretmen”den ayrımcılık dersi

Okullarda gerici öğretmen skandallarına bir yenisi daha eklendi. Tokat’ın Erbaa İlçesindeki Coşkun Önder Anadolu Lisesi’nde din dersi öğretmeni Mahmut Özdemir, 19 Şubat tarihinde girdiği derste Alevilik konusunda “Hz. Ali’ye inanıyorlar ama Hz. Ali’nin yaptıklarını yapmıyorlar. Hz. Ali namaz kılıyor, Aleviler kılmıyor. Cemevi gibi bir ibadethane çıkardılar, onun da Kuran’da ismi geçmiyor, aslı astarı yok. Cem... View Article

Yobaz “öğretmen”den ayrımcılık dersi

Okullarda gerici öğretmen skandallarına bir yenisi daha eklendi.

Tokat’ın Erbaa İlçesindeki Coşkun Önder Anadolu Lisesi’nde din dersi öğretmeni Mahmut Özdemir, 19 Şubat tarihinde girdiği derste Alevilik konusunda “Hz. Ali’ye inanıyorlar ama Hz. Ali’nin yaptıklarını yapmıyorlar. Hz. Ali namaz kılıyor, Aleviler kılmıyor. Cemevi gibi bir ibadethane çıkardılar, onun da Kuran’da ismi geçmiyor, aslı astarı yok. Cem diye sazlı-sözlü, bayanlı-erkekli bir ibadet şekli geliştirmişler: Böyle bir ibadet olmaz. Alevilik bir din değil, Aleviliği bir din yapmaya çalışıyorlar, eğer bunu başarırlarsa ülke büyük bir sorunla karşı karşıya kalır” ifadelerini kullandı.

Sınıftaki bir öğrenci, öğretmene söylediklerinin yanlış olduğunu belirterek itiraz ederek olayı ailesine anlattı. Öğrencinin ağabeyi olayı sosyal medya üzerinden duyurarak tepki gösterdi. Bir başka öğrencinin velisi olan Keçeci Köyü Dedesi Salih Arslan durumu okul müdürüne ve kaymakamlığa bildirirken, okul müdürü Faruk Yılmaz, öğretmen hakkında soruşturma açıldığını belirtti.

Öğretmenin diğer sınıflarda da Aleviler ve cemevleri hakkında aşağılayıcı konuşmalar yaptığı bildirilirken Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, Alevi öğrencilere yönelik ayrımcı politikaların artık çekilemez bir hal aldığını ifade ederek söz konusu öğretmen hakkında yasal işlem yapılmasını istedi.