Yılmaz Büyükerşen'den 'Fethullah Gülen' açıklaması

Eskişehir'in CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, "Pensilvanya’ya Fethullah Gülen’in yanına gidip gitmediği" iddialarına yazılı bir açıklamayla cevap verdi.

Yılmaz Büyükerşen'den 'Fethullah Gülen' açıklaması

Eskişehir’in CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, kendisiyle ilgili kamuoyunda ve basında dile getirilen “Pensilvanya’ya Fethullah Gülen’in yanına gidip gitmediği” iddialarına yazılı bir açıklamayla cevap verdi.

Anadolu Gazetesi’nin haberine göre, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Mehmet Ali Kalkan’ın kendisine yönelttiği sorulara yanıt veren Başkan Büyükerşen şunları söyledi; “Öncelikle şahsıma sorduğunuz Pensilvanya’ya Fethullah Gülen’in yanına gidip gitmediğim sorusuna 4982 Sayılı Yasa’yı dayanak göstermiş olmanızdan, her zamanki gibi yasa hakkında bilgi sahibi olmadığınız anlaşılmaktadır. Söz konusu yasanın tarafınızca tekrar dikkatli şekilde okunmasında fayda görüyorum.

‘Kasıtlı merakınız için açıklama’

Tarafımızca çok iyi bilinen müteahhitlik siciliniz ve belediyemizde bu kanunu istismar örnekleri ile dolu kasıtlı girişimlerinize, sizin de kim olduğunuz Eskişehir’de ne tür işlere imza attığınızın da herkes tarafından yakından bilinmesine rağmen, sadece kasıtlı merakınızı gidermek için açıklama yapmayı uygun gördüm. Fethullah Gülen ile hiçbir zaman hiçbir yerde karşılaşmadım, tanışmadım ve iletişim içinde olmadım. Benim kim olduğum, Devletime, Laik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilkelerine bağlılığım, bugüne kadar ülkeme ve şehrime ne yönde hizmetlerde bulunduğum bütün Türk Halkı tarafından çok iyi bilinmektedir.

‘Amaç açık hedef haline getirmek’

Söz konusu merakınıza dönecek olursak; Ülkemizin içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında, şahsıma yönelik Fethullah Gülen ile görüştüğüm yönünde su-i zan yaratıcı, itham altında bırakıcı, akıllarda soru işaretleri uyandırıcı mesnetsiz iddialarda bulunmak, bugünkü durumu fırsat bilip bazı yerel dedikodu gazetecilerine önce bu dedikoduyu yaratıp, sonra da ona dayanarak Bilgi Edinme Kanunu yoluyla, adeta şahsımı açık hedef haline getirmeye çalışmaktan başka bir şey değildir. Bu konuda dedikodu çıkaran siz ve şahsımı hedef almayı sürdüren basındaki haysiyet celladı “Sahibinin Sesi” şerikiniz ve gazete sahibi hakkında yasal haklarımı kullanmayı saklı tuttuğumu da bilmenizde fayda vardır.”