Yıldırım ısrarlı: Gereği yapılacak

Başbakan Binali Yıldırım Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Yıldırım ısrarlı: Gereği yapılacak

Başbakan Binali Yıldırım Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan bir gazetecinin darbeyi nereden öğrendiniz sorusuna “Yakın korumamdan öğrendim” cevabını verdi. Yıldırım, “Gereken neyse, bütün iddialar incelenecek, gereği yapılacak” dedi.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

Bugün cuma. Hainlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine, bağımsızlığına, demokrasisine karşı hazırlık yaptıkları günün haftasındayız. FETÖ mensuplarının, asker kılığındaki teröristlerin burada ülkenin, milletin bağımsızlığına, milli iradesine karşı başlatılan bu girişimi sona erdirmek için hazırlık yapan 43 tane yiğidimizi attıkları bombayla şehit ettiler. Az önce baktığımız bir çukur gördük, bir helikopter adeta enkaz haline geldi. Orada da 7 yiğit kardeşimizi şehit verdik. 50 kardeşimizi şehit verdik.

“Burası Suriye, Filistin değil…”

Hepsinin alnından teker teker öpüyorum. Onlar bizim yiğitlerimizdi, onlar Türkiye’nin bekası için canlarını ortaya koyan yiğitlerdir. Onların başındaki Turgut Aslan başkanlarına da Allah’tan acil şifalar diliyorum. Değerli kardeşlerim. Şu manzaraya bir bakın. Burası Suriye değil, Filistin değil, burası Ankara’nın kalbi ve vatandaşın dişinden tırnağından, ekmeğinden artırdığı paralarla alınan bombalar, füzeler, uçaklar, yine bu ülkenin güvenliği, huzuru için çalışan polis kardeşlerinin üzerine acımasızca saldırıyor. Bu örgütün cinnet noktasına geldiğini, ne kadar insanlıktan çıktığını gösteren bundan daha açık bir delil olamaz. Bize delil delil diye ipe un serenlere yüce Türk milleti adına şunu söylüyorum: Bundan daha büyük bir delil var mı kardeşim? Kendi halkını havadan ve karadan tarayan, uçaklarla bomba yağdıran bu ölüm makinelerinin arkasında durmaktan vazgeçin.

Milletimizin, her şeyden önce sizlerin ülkemize Başkomutanımızın çağrısına, bizim çağrımıza kulak vererek meydanlara inmeniz ve bu darbeci bozuntularına gözünüzü kırpmadan karşı durmanız en büyük arzumuzdur.

“Tehlike bitmemiştir”

Tehlike bitmemiştir. Şu anlamda bitmemiştir, vatandaşımız rahat olsun. Hayat normal seyrine girmiştir ancak uyanık olmakta fayda var. Zayıf da olsa intikam duygusuyla harekete geçmeye çalışan çılgınlar olabilir, buna karşı da tedbirlerimizi alıyoruz. Zaman zaman sosyal medyada tezviratlar yapılıyor, bilgi kirliliği var. Bunun maksatlı olduğunu gözardı etmeyelim. İnsanları paniğe sevk edip başka kalkışma planları için fırsat kollayanlar olabilir.

Bizim yaptığımız açıklamalar ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaları dikkate alın. Değerli arkadaşlar, tekrar başımız sağolsun. Şehitlerimize rahmet diliyoruz.

“Hukuk devleti intikamla hareket etmez”

Yargı da bu dönemde çok iyi çalıştı. Çok esaslı bir biçimde bu darbeci bozuntularını teker teker topladı, adaletin eline teslim etti. Hukuk devleti intikamla hareket etmez. Adaletle davranılacak ama dökülen hiçbir kan hesap sorulmadan kalmayacak. Yapanlar mutlaka ve mutlaka teker teker adaletin önüne çıkarılacaklar, en ağır cezayı alacaklar.

Hükümetimiz olaya hakimdir. Herhangi bir kışkırtmaya, provokasyona imkan vermeyelim. Parti görüş farkı olmaksızın devam edelim. Bildiğiniz gibi 15 Temmuz Şehitler Günü olarak kabul edildi ve Jandarma Genel Komutanlığı’yla Beştepe Külliyesi arasındaki alan yeniden düzenlenecek. İki anlamı var, bir tanesi bu hain yapının karargahlarından biri Jandarma Genel Komutanlığı’ydı. Diğeri de hedef olan külliyeydi. Unutmak yeni felaketlerin habercisidir. Unutmayacağız, unutturmayacağız ve Türkiye’nin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine ve istiklaline kalkışanlar her türlü şekilde en ağır cezayı alacaklar.

“Basın, tavrını Türkiye’nin geleceği yönünde koydu”

En önemlisi Türk medyası fevkalade büyük başarıyla bu sınavdan geçti. Milli duyguların, bağımsızlık hissiyatının ne kadar yüce bir değer olduğu medya kuruluşlarımızca görüldü ve darbecilerin işine gelecek hiçbir habere yer vermediler. Tavrını Türkiye’nin geleceği yönünde koydu. Sorumlu vatandaş anlayışıyla yayınlarınızı sonuna kadar sürdürdünüz. Teşekkür ediyoruz. Bir bilgi de genel müdürümüz söyledi. Bu caminin imamı da sala okuyup geldikten sonra şehit edildi.

Yabancı basın her zamanki gibi tek taraflı, Haşhaşi örgütün etkisinde kalarak yayın yapmaya devam ediyor. Tüm dünya biliyor ki bu alçakça bir darbe girişimidir.

“Darbe girişimini yakın korumamdan öğrendim”

Başbakan Yıldırım bir gazetecinin darbeyi nereden öğrendiniz sorusuna “Arkadaşlar tabii, darbe girişiminin başladığını biz hemen hemen 15 dakika sonra öğrendik. Kimden öğrendik, yakın korumalarımızdan ve vatandaştan, eşimizden dostumuzdan öğrendik. cevabını verdi.

“Gereken yapılacak”

Binali Yıldırım, kurumsal veya kişisel zafiyet varsa bunların da inceleneceğini söyleyerek, “Gereken neyse, bütün iddialar incelenecek, gereği yapılacak” dedi.

Bu olayın yaşanmasında meydana gelen kurumsal veya kişisel zafiyet varsa bunlara da bakılacak. Bunların da çalışmaları yapılıyor. Acil konumuz en ufak binde bir bile ihtimali ortadan kaldırmak, milletin rahat uyku uyumasını sağlamak. Gereken neyse, bütün iddialar incelenecek, gereği yapılacak. Cumhurbaşkanımız da biz de olayın başlangınıcı söyledik. Önemli olan haberimiz olduktan sonra ne yaptığımızdır.