Yeni rapora göre Cizre’de en az 38 çocuk hayatını kaybetti

Beş sivil toplum kuruluşunun hazırladığı Cizre raporunda ‘abluka’da en az 38 çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

Yeni rapora göre Cizre’de en az 38 çocuk hayatını kaybetti

Beş sivil toplum kuruluşunun hazırladığı Cizre raporunda sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarda en az 38 çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

BirGün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, Diyarbakır Barosu, Gündem Çocuk Derneği, İnsan Hakları Derneği, Sağlık Emekçileri Sendikası ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın raporunda Şırnak’ın Cizre ilçesinde 79 gün süren ‘abluka’ süresince meydana gelen hak ihlalleri irdelendi.

Rapora göre 16 Ağustos 2015 ile 18 Mart 2016 tarihleri arasından Cizre’de en az 38 çocuk hayatını kaybetti.

Çocukların yaşam pratikleri kesintiye uğradı

Raporda ‘abluka’ sırasında çocukların hiç sokağa çıkamadığı ve günlük yaşam pratiklerinin kesintiye uğradığı belirtilirken, sağlık kontrollerinin gerçekleştirilemediği kaydedildi.

Çocuklarla ‘abluka’yı nasıl algıladıkları üzerine görüşmeler de yapıldı. Bazı çocuklar askerleri daha iyi, polisleri ise daha kötü diye tanımlarken, bazı çocuklarda da özel harekat polislerine yönelik hassasiyet gelişti.

Öğretmenlerin verdiği bilgilere göre ise bazı çocukların PKK’ye katılım istekleri arttı. Bunun sebebi olarak, saldırı olasılığına karşı çocukların evlerini koruma isteğinin artması gösterildi.