Yeni kimlik kartlarına kira ödenecek!

2018 yılına kadar dağıtımı tamamlanacak yeni "çipli" kimlik kartlarına bir de yıllık ücret uygulaması getirildi. Kimliklerine e-imzasını yükleyenler yıllık 80-90 lira civarı ödeme yapacak.

Yeni kimlik kartlarına kira ödenecek!

2018 yılına kadar dağıtımı tamamlanması beklenen ‘çip’li kimlik kartlarına, eklenen yeni özellikler karşılığında yıllık ücret uygulaması getirildi.

e-imza hizmeti veren kuruluşlardan E-Güven’in Genel Müdürü Can Orhun, vatandaşların elektronik imzalarını yıllık bir ücret karşılığında bu kimliklerin içine entegre edebileceğini belirterek, “Yeni kimlik kartlarının üzerinde elektronik imzaya ayrılmış bir alan var. Bolu’da pilot uygulamada bu işi yaptık. İsteyenler e-imzasını kimliğine yükleyebilecek. Bunun karşılığında da yıllık 80-90 lira gibi bir ödeme yapacak. Bir anlamda kira ödeyecek” dedi. Konuyla ilgili olarak TÜBİTAK’la çalıştıklarını ifade eden Orhun, kimlik kartlarına e-imzanın yanı sıra farklı özelliklerin de eklenebileceğini söyledi. Orhun, bunun için kimlik kartlarının kullanımının yaygınlaşması gerektiğini kaydetti.

Yeni kimlik kartları kişinin parmak izi, biyometrik bilgiler, avuç izi ve damar bilgisi dahil tüm önemli bilgilerini içerecek. Hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalardaki sistemlere de entegre olacak kimlik kartları e-devlet uygulamalarında kimlik doğrulama aracı olarak kullanılacak.