Yeni anayasa teklifinden MHP'ye seçim kıyakları çıktı

Meclis'e sunulan yeni anayasa teklifinde MHP'nin seçilebilme olasılığı da gözetiliyor.

Yeni anayasa teklifinden MHP'ye seçim kıyakları çıktı

Meclis’e sunulan yeni anayasa teklifinde, milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkarılması düzenlemesinin arkasında MHP’nin daha fazla vekil çıkarabilme olanağının gözetildiği açığa çıktı.

Milliyet’ten Kıvanç El‘in aktardığına göre, TBMM’ye sunulan ve önümüzdeki hafta komisyonda görüşmeleri başlayacak olan yeni anayasa teklifinde milletvekili sayısının 550’den 600’e yükseltilmesi önerisinin AKP’den geldiği ve önerinin, ‘MHP’nin birçok ilde vekilliği ucu ucuna kaçırdığı’ gerekçesiyle getirildiği öğrenildi.

Dar bölgeden de MHP için vazgeçildi

AKP’nin ayrıca, ‘dar bölge’ ve ‘daraltılmış bölge’ olarak gündemine aldığı seçim sistemine dair değişikliklerden vazgeçtiği de öğrenildi. Her iki sistemde de, ‘MHP’nin ciddi milletvekili kaybı’ olacağı ve ‘Anayasada beraber hareket edildi, seçim sistemi ile MHP zor durumda bırakılmamalı’ gerekçeleriyle, ‘MHP’ye jest yapmak’ için gündemden çıkarıldığı ifade edildi. Dar bölge sisteminde MHP’nin milletvekili çıkarmasının çok zor olduğu, AKP kurmayları tarafından değerlendirilirken, bu sistemlerden de vazgeçildi.

Dar ve daraltılmış bölge sistemi

Dar bölge, her seçim çevresinin bir milletvekili çıkarması yani seçim çevresinde en çok oyu alan partinin milletvekilliğini almasına dayanıyor. Bu sistemde Türkiye’de 550/600 ayrı seçim çevresine ayrılıyor ve her bölgede birinci olan parti milletvekilliğini alıyor. Dar bölge seçim sistemi halen Birleşik Krallık’ta uygulanıyor.

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this