Wikileaks'ten yeni e-postalar: Damat Berat, doktora tezini başkalarına yazdırmış...

Wikileaks'in Berat Albayrak'la ilgili yayımladığı iki farklı e-posta'da, Albayrak'ın doktora tezini kendisinin yazmadığı ortaya çıkıyor.

Wikileaks'ten yeni e-postalar: Damat Berat, doktora tezini başkalarına yazdırmış...

Wikileaks’in Berat Albayrak’la ilgili yayımladığı iki farklı e-posta’da, Albayrak’ın doktora tezini kendisinin yazmadığı ortaya çıkıyor. E-postalara göre, Albayrak’a tezi için Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Erişah Arıcan ve şimdi AKP Grup Başkanvekilliği yapan isimlerden Mehmet Muş ‘yardımcı’ olmuş.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, AKP’nin nükleer enerji politikasını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın doktora teziyle vurmuş, TBMM kürsüsünden ‘Albayrak’a ait’ doktora tezinin nükleer santrallerin çevreye ve insan sağlığına karşı zararlarına ilişkin bölümlerini okumuştu. Ancak Albayrak, kendi tezinden yapılan alıntılarla sorulan sorulara karşı cevap verememişti.

 

Wikileaks’ın yayımladığı iki ayrı e-posta, Albayrak’ın ‘kendi tezi’yle ilgili soruları neden cevapsız bıraktığıyla ilgili de belge oluşturacak nitelikte.

İlk e-posta bir profesörden

Berat Albayrak’ın e-postalarına göre tezi hazırlayan isimlerden biri Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Erişah Arıcan. 2015 Ağustos ayında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü görevine atanan Arıcan, 1 Nisan 2016 tarihinde ise Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmişti.

Arıcan’ın Damat Albayrak’a yolladığı e-posta şöyle:

From:erisaharican@yahoo.com To: beratalbayrak@yahoo.com

Date: 2010-06-02 06:43  Subject: tez izleme sunum
Sevgili Berat, Yarın ki tez izleme ile ilgili, 12 slayttan oluşan bir sunumu sana gönderiyorum. Tez jüri üyelerinin sayısı kadar çoğaltırsan iyi olur. Şimdi ben model taraması da yapıyorum. Tezle ilgili eksiklikleri de tamamlamaya devam edeceğim. Kolay gelsin, iyi çalışmalar, yarın görüşmek üzere. Erişah
Sevgili Berat Bey, Ekteki dosyada da göreceğiniz gibi, geçen hafta size verdiğimiz “yapılacaklar listemiz”deki görevlerin büyük kısmını tamamladık. Sadece Türkiye’deki yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili kısa bir yer kaldı. Onun dışında biz an itibariyle ekonometrik modele başlıyoruz. O konuda da gelecek hafta verileri toplayarak Doç. bir arkadaşımızla o kısmı da tamamlayacağız. Sizden de şunları rica ediyoruz: * Proje finansmanı ile ilgili olan ve başında 292 bulunan İngilizce metnin dip notlu çevirisi. * Geçen haftadan kalan görevlerinizi tamamlama. * Dip notlarda çok fazla tekrar edenleri saptayıp yerine yeni kaynakları yerleştirme. * Genel olarak tezi gözden geçirerek, eksik bulduğunuz yerleri bize söylemeniz. Mevcut durumlar itibariyle, bayram sonrası sizinle görüşeceğiz. Biz bu arada kendi kısımlarımızı bitiriyoruz. Size de çalışmalarınızda başarılar dileriz. Prof. Erişah ve asistanları

İkinci isim AKP Grup Başkanvekili

Albayrak’a tezi ile ilgili ‘yardımcı’ olan bir diğer isim ise, halen AKP Grup Başkanvekili olan Mehmet Muş. Muş, AKP’nin hazırlayıp Meclis’e getirdiği, ancak büyük tepkiler sonrası geri çekilerek iptal edilen ‘cinsel istismar’ önergesinin de imzacılarından biri.

Muş’un, “ağabi” diye hitap ettiği Berat Albayrak’a 2010 tarihli e-posta şöyle:

From: mehmetmus@hotmail.com 

To: beratalbayrak@yahoo.com  beratalbayrak@hotmail.com

Date: 2010-11-14 10:13 Subject:Tez;

Tezin gözden gecirilmiş hali ektedir. Marmara Üniversitesi’nin tez yazım kılavuzuna göre gözden geçirildi. Kaynaklar, şekiller ve tablolar düzenlendi. Akademik olarak da kullanılan dil gözden geçirildi. Giriş ve sonuç kısmı yazılacak ağabi bir tek. Siz değerlendirdikten sonra arkadaş bir kez daha gözden geçirecek tezi. Şimdiden mübarek kurban bayramınızı tebrik saygılar sunarım Berat Ağabi.