Wikileaks’ten Clinton’a “Küba” darbesi

Dünyaca ünlü hacker grubu Wikileaks’in son hedefi Hillary Clinton ve yakın çevresi oldu, ABD'nin Küba politikasının aslında yalanlardan ibaret olduğunu gözler önüne serdi.

Wikileaks’ten Clinton’a “Küba” darbesi

Dünyaca ünlü hacker grubu Wikileaks’in son hedefi Hillary Clinton ve yakın çevresi oldu. ABD Başkanlık seçimlerinde sürdürdüğü kampanyanın sorumlusu olan John Podesta ve ekibinin maillerini “sızdıran” Wikileaks ekibi, Clinton ve ekibinin kendi içlerindeki yazışmaları dünya kamuoyuna teşhir etti. Teşhir edilen maillerde öne çıkan başlıklardan birisi ise Küba ve ABD’nin Küba’ya olan politikası.

Bilindiği üzere son zamanlarda ABD ve Küba arasındaki ilişkilerin “normalleşmesi” şeklinde adlandırılan bir “yakınlaşma” yaşanıyor. İlişkilerin “normalleşmesi” ile birlikte ABD’nin Küba’ya uzun yıllardan beri uyguladığı ambargonun kaldırılması da gündemde olan önemli konu başlıklarından bir tanesi.

Dünya ilerici kamuoyu tarafından çokça eleştirilen ABD’nin Küba’ya uyguladığı ambargo, ABD tarafından tartışmaya açılmış ve bununla ilgili olarak ABD ve Küba arasında bazı diplomatik görüşmeler başlatılmıştı. Bu zamana kadar yapılan görüşmelere karşın ABD, Küba’ya uyguladığı ambargoya dair herhangi bir somut adım atmamıştı.

Wikileaks’ın son sızdırdığı maillerde ise, Küba ve ABD’nin Küba’ya dair yaklaşımının değişmesi hakkında önemli bilgiler yer alıyor.

“Havana’daki bir ABD Büyükelçiliği bir taviz değil, bir yemdir.”

Wikileaks tarafından yayınlanan belgelere göre Hillary Clinton, Küba hakkında şu yorumu yapıyor: “Dışişleri Bakanı olarak bana öyle geliyor ki, Küba’yı izole etme politikamız, Castroların iktidardaki gücünü zayıflatmasındansa, güçlendiriyor. Ve bu durum, Güney Yarım Küre’deki Amerikan liderliğine zarar veriyor.”

ABD ile Küba arasındaki ilişkilerin “normalleşmesini” Küba tarafından çok yanlış değerlendirdiğini belirten Clinton, “Yakınlaşma, Castrolara bir hediye değil; tam tersine bir tehdit. Havana’daki bir Amerikan büyükelçiliği bir taviz değil, bir yemdir.” şeklinde yorumda bulunuyor.

ABD geçtiğimiz ay ambargoyu sürdürme kararı aldı

Geçtiğimiz Eylül ayında ise ABD’nin Küba’ya dönük ambargoyu kaldırmamak yönünde adımlar attığı ve Küba ile kurulan ilişkiler konusunda aslında ne kadar güvenilmez olduğu ortaya çıkmıştı.

http://gazetemanifesto.com/2016/09/15/abd-kubaya-ambargoyu-surdurme-karari-aldi/