"Vize politikamızda değişiklik yok"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ABD ve AB arasındaki vize tartışmasına dair açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, ABD’nin vize politikasında değişiklik yapmayacağını açıkladı.

Toner, günlük basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) tarafından ABD ve Kanada’ya vize uygulanabileceği açıklamasını değerlendirdi.

Toner, “AB önümüzdeki hafta Amerika ve Kanada vatandaşlarına vize uygulamasını tartışacak, siz AB üyesi ülkelerin tamamına vizesiz giriş imkanı sunacak mısınız?” yönündeki bir soruya, AB ile bu konuda irtibat halinde oldukları yanıtını verdi.

Toner, “Vize uyguladığımız AB ülkeleri hakkında kendileriyle açık bir diyalog halindeyiz. Bu ülkeler, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Polonya ve Romanya. Bu ülkeler vizesiz girişlere dahil olmayacaklar” dedi.

Bu ülkelerin programa dahil edilmeme gerekçelerini maddelerle açıkladıklarını belirten Toner, “Bu gerekçeler hukuk çerçevesinde belirlenmiştir. Her bir gerekçe ayrı ayrı ele alınmalıdır” sözlerine yer verdi.

Toner, vize programına dahil edilmeyen ülkelerle sorunların çözümü hakkında çalışmaya hazır olduklarını aktardı.

AB Komisyonu Sözcüsü Mina Andreeva, Brüksel’deki AB Komisyonunda düzenlediği basın toplantısında, ABD ve Kanada’nın bazı AB üyesi ülkelere vize uygulamasına karşı AB’nin yasal olarak “karşılıklılık” gereği karşılık vermek zorunda kalacağını söyledi.

Sözcü, AB yönetmeliklerine göre vize serbestisinin sağlanması konusunda ABD ve Kanada’nın yasal olarak 12 Nisan’a kadar süresi olduğunu anımsatarak, konuyla ilgili bir değişiklik olmaması ve AB vatandaşlarına vize uygulanmasının sürmesi durumunda, bu ülkelere karşı geçici vize uygulanması kararının alınabileceğini ifade etti.