VİDEO | Müşküle Köyü Nâzım’ı Anıyor…

5 Haziran Pazar günü, İznik Müşküle köyü Nâzım’ın Çınarı altında, 3. Geleneksel Nâzım Hikmet Anması gerçekleştirecek.

VİDEO | Müşküle Köyü Nâzım’ı Anıyor…

Müşküle köyünün öncülüğünde, SAÜ Toplumcu Sanat Topluluğu ve Maltepe Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin katkılarıyla 5 Haziran Pazar günü, İznik Müşküle köyü Nâzım’ın Çınarı altında, 3. Geleneksel Nâzım Hikmet Anması gerçekleştirecek.

Nâzım Hikmet ile Müşküle Köyü arasındaki ilişki, bu köyde yaşayan ve ‘kız meselesi’ nedeniyle bir kişiyi öldürdükten sonra Bursa Hapishanesi’ne gönderilen ve burada kaldığı 3 yıl süresince şairle koğuş arkadaşı olan İsmail Başaran’dan geliyor. Nâzım Hikmet ile aynı koğuşu paylaşan İsmail Başaran ve arkadaşları Fevzi Kavruk ile Rıfat Talan’ın, Nâzım Hikmet’in 3 Haziran 1963’te Moskova’da öldüğü haberini alır almaz köye bir çınar dikme kararı alırlar.

Nâzım Hikmet’in mezarı bir gün Türkiye’ye getirilirse buraya gömülsün’ düşüncesiyle, 45 yıl önce öldüğü gün, ‘Vasiyet’ şiirinde belirttiği gibi bir çınarı, Rıfat Talan’ın zeytin bahçesine dikerler. İsmail ve arkadaşlarının amacı, Nâzım’ın vasiyetini yerine getirmektir. Ancak 12 Eylül döneminde bunu devlet yetkilileri duyar ve jandarma göndererek çınarı kestirirler.

5 yıl geçtikten sonra bu kez yine Nâzım dostları başka bir yere çınar dikerek, adını ‘Nâzım Çınarı’ koyarlar. Uzun yıllar çınarın yeri, yeniden kesilir korkusuyla kimseye söylenmez.

Nâzım Hikmet ile Müşküle Köyü arasındaki bu ilişki, SAÜ Toplumcu Sanat Topluluğu tarafından “Memleketimden İnsan Manzaraları (Müşküle)“ adlı belgesel ile anlatılıp, 5 Haziran Pazar günü Nâzım’ın Çınarı altında ilk gösterimi yapılacaktır.

Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani, 
– öyle gibi de görünüyor – 
Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni 
ve de uyarına gelirse, 
tepemde bir de çınar olursa 
taş maş da istemez hani…

müşküle

 

https://www.youtube.com/watch?v=G6OJC5D6Ui8