VİDEO | Erdoğan'dan ölen askerin yakınına hakaret davası

Recep Tayyip Erdoğan, askeri araç geçişi sırasında yaşanan patlama sonucunda hayatını kaybeden 22 yaşındaki Recep Beycur'un yakını Ömer Bulur'dan şikayetçi oldu.

VİDEO | Erdoğan'dan ölen askerin yakınına hakaret davası

Recep Tayyip Erdoğan, askeri araç geçişi sırasında yaşanan patlama sonucunda hayatını kaybeden 22 yaşındaki Recep Beycur’un yakını Ömer Bulur’dan şikayetçi oldu. Recep Beycur’un cenaze töreninde gösterdiği tepki üzerine “terör örgütünün propagandasını yapmak, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlarından Ömer Bulur hakkında dava açıldı.

20 Ağustos’ta düzenlenen cenaze töreninde Ömer Bulur, “Kardeşi kardeşe kırdırıyor. Genç kardeşimi gönderdim, cesedini alıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı bunu bilsin. Ben bunu bu yaşa getirene kadar ne çektim biliyor mu? Allah’tan hiç mi korkmuyor? Bu genci buraya yatırdı. Kardeşi kardeşe kırdırıyor” diye tepki göstermişti.

Bunun üzerine Ömer Bulur hakkında soruşturma başlatıldı, ayrıca sosyal paylaşım sitesi facebooktaki hesabı da incelemeye alındı. Bulur’un, kuzeninin cenazesi sonrası verdiği röportajdaki sözleri iddianamede delil oldu. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ömer Bulur’un facebook hesabından yaptığı paylaşımlarda YPG ve PKK terör örgütünün propagandasını yaptığı ileri sürüldü. Yine facebook paylaşımlarından birinde söyledikleriyle ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği öne sürülen iddianamede, Ömür Bulur’un verdiği röportajda “Şimdi artık kimse çocuğunu da askere göndermeyecek, niye göndersin?” sözleri ile halkı askerlikten soğuttuğu iddia edildi. Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Ömer Bulur hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, ‘halkı askerlikten soğutma’ suçundan 9 aydan 3 yıla kadar, iki kez terör örgütünün propagandasını yapmaktan 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Yetmedi, Tayyip Erdoğan’da şikayetçi oldu

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şikayeti üzerine Ömer Bulur hakkında 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde de ‘hakaret’ suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemi ile ayrı bir dava açıldı. Asliye Ceza Mahkemesi’nin talebi üzerine ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ dosyası, 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ile birleştirildi. Dün 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ömer Bulur hasta olduğu için rapor sunarak katılmazken, avukatları hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel mahkemeye gönderdiği dilekçesinde davaya katılma talebinde bulundu. Diğer 3 suçtan savunması alınan Bulur’un Cumhurbaşkanı’na hakaretten ifadesinin alınması için Hınıs Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat yazıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahil olma talebini kabul eden mahkeme duruşmayı nisan ayına erteledi.

https://www.youtube.com/watch?v=uJRQLlDxFvw