VİDEO | 10'uncu Yıl Marşı yasağını protestoya biber gazlı müdahale!

olu'da, 10. Yıl Marşı'nın okullarda çalınmasını yasaklayan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'i protesto için toplanan gruba polis biber gazıyla müdahale etti.

VİDEO | 10'uncu Yıl Marşı yasağını protestoya biber gazlı müdahale!

Bolu’da, 10. Yıl Marşı’nın okullarda çalınmasını yasaklayan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’i protesto için toplanan grubun, İl Milli Eğitim Müdürlüğü kapısına siyah çelenk bırakmasına izin vermeyen polis, biber gazıyla müdahale etti. Gazdan etkilenen CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ve çok sayıda kişi ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

CHP İl Teşkilatı, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Eğitim-Sen’in de aralarında bulunduğu çeşitli sendikaları üye yaklaşık 250 kişilik grup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak okullarda 10. Yıl Marşı’nın çalınmasını yasaklayan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’i protesto etmek istedi. Müdürlük girişine yaklaşık 100 metre kala barikat kuran polis, aralarında CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir’in de bulunduğu grubun geçişine izin vermedi. Müdürlük önüne daha önce gelen kişiler de İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya’nın talimatıyla barikatın arkasına alındı.

Basın açıklaması yapan Milletvekili Tanju Özcan, 10. Yıl Marşı’na, Cumhuriyete sahipçıkmak için toplandıklarını, ancak Bolu Valisi Aydın Baruş’un talimatıyla anlaşılmaz bir şekilde engellenmek istendiklerini söyledi. 10. Yıl Marşı’nın emperyalizme karşı verilen bir mücadelenin sonunda kazanılan Kurtuluş Savaşı akabinde kurulan Cumhuriyetle ilgili olduğunu söyledi.

Açıklamanın ardından Tanju Özcan, üzerinde 10. Yıl Marşı yazılı olan siyah çelengi kalabalık ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü kapısına bırakmak istedi. Ancak polis Tanju Özcan’ı, çelengi heyetiyle birlikte kendisinin bırakmasını istedi, kalabalığın barikata aşması üzerine polis biber gazıyla müdahale etti. Milletvekili Tanju Özcan ile eyleme katılan çok sayıda kişi ve basın mensupları biber gazından etkilendi. Biber gazına maruz kalanlar çevredeki binalara ve işyerlerine sığındı. Tanju Özcan ve gazdan etkilenen diğer eylemciler ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Bir süre sonra tekrar toplanıp siyah çelengi barikatın önüne koyan grup, 10. yıl Marşını okuduktan sonra dağıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=eMCxH6lKflU&feature=youtu.be