Ürdün'de Müslüman Kardeşler terör örgütüne operasyon

Ürdün'de Müslüman Kardeşler'e operasyon yapıldı.

Ürdün'de Müslüman Kardeşler terör örgütüne operasyon

Ürdün’de güvenlik güçleri, Mısır tarafından terör örgütü ilan edilen ülkedeki en güçlü ve örgütlü muhalefet partisi konumundaki Müslüman Kardeşler’e ait binaları baskınla boşaltarak mühürledi.

Başkent Amman’dan Müslüman Kardeşler yetkilisi Badi el Refaiye örgütün genel merkezinin hükümetin emriyle boşaltılıp mühürlendiğini söyledi.

El Refaiye, kapatmaya herhangi bir gerekçe gösterilmediğini de sözlerine ekledi.

Müslüman Kardeşler Ürdün’de özellikle kentlerde güçlü bir tabana sahip ve siyasi kanadı konumundaki İslami Hareket Cephesi şu anda Ürdün’ün en güçlü partilerinden biri.

Fakat İslami Hareket Cephesi son iki parlamento seçimini boykot etti ve son yıllarda bölgede militan İslamın yükselişi ile birlikte Müslüman Kardeşler ile Ürdün yönetimi arasındaki ilişkiler de giderek gerginleşti.

Ürdün hükümeti ara ara Müslüman Kardeşlere yönelik adımlar atıyor.

Geçen yıl hareketin liderlerinden biri Ürdün’ün Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkisini eleştirdiği için hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ürdün’de Müslüman Kardeşler 2014 yılı Mart ayında bölünmüş, kendisini bölgesel hareketten mesafelendiren ve yetkililerin onayını alan daha ılımlı yeni bir örgütlenme de oluşmuştu.