Tutuklu bulunan Nazlı Ilıcak ifade verdi: "Anladım ki 17 Aralık darbenin ilk adımıymış..."

Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan’ın tutuklandığı "15 Temmuz darbe girişimi soruşturması" için 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi.

Tutuklu bulunan Nazlı Ilıcak ifade verdi:

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmada tutuklanan Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan’ın tutuklandığı “15 Temmuz darbe girişimi soruşturması” için ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi.

Mehmet Baransu ile birlikte ifadesine başvurulmak üzere Nazlı Ilıcak, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Burada, Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun bulunduğu 7. kata çıkarılan Ilıcak ve Baransu, avukatları eşliğinde ifade verdikten sonra tekrar cezaevine götürüldü.

“17 Aralık ilk adımlarıymış”

DHA’nın haberine göre ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesi alınan Nazlı Ilıcak’ın “FETÖ / PDY’nin nihai amacını 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimiyle anlamış olduk. Bu tarihten önceki faaliyetleri suç konusu olarak düşünmüyordum. Fakat anladım ki 17 /25 Aralık yolsuzluk operasyonu gibi gözükse de darbe faaliyetinin ilk adımları olduğunu 15 Temmuz göstermiştir” dediği öğrenildi.

“Benim yaptığım TV yayını sunmaktan ibaret”

14 Temmuz’da Can Erzincan TV’deki programda darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları iddiasına da reddeden Nazlı Ilıcak, “Benim yaptığım televizyon yayını sunmaktan ibarettir. Can Erzincan Tv’de çalıştığım sürede birçok bürokrat ve siyasetçi program konuğum olmuştur. Muhtelif görüşlere yer verilmiştir. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum ki; yaptığım programa ilişkin FETÖ / PDY ’ye ilişkin herhangi bir ceza da verilmemiştir” dediği belirtildi. Silahlı Terör Örgütü FETÖ / PDY’ye üye olmadığını söylediği öğrenilen Nazlı Ilıcak, ifadesinin ardından tekrar Bakırköy Kadın Cezaevi’ne götürüldü. Mehmet Baransu’nun da Altan kardeşlerin tutuklandığı dosya kapsamında ifade verdiği öğrenildi