Türkleri vahşi köpeğe benzeten Yunan vekil kovuldu

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkleri "pis ve vahşi kurt" olarak niteleyen Yunan Altın Şafak partisi milletvekili Elefterios Sinadinos'u salondan çıkardı.

Türkleri vahşi köpeğe benzeten Yunan vekil kovuldu

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkleri “pis ve vahşi kurt” olarak niteleyen Yunan Altın Şafak partisi milletvekili Elefterios Sinadinos’u salondan çıkardı.

Yunanistan’ın ırkçı Altın Şafak partisinden milletvekili Elefterios Sinadinos, AP’de AB-Türkiye zirvesiyle ilgili düzenlenen oturumda “Bilimsel dilde ifade edildiği üzere Türkler pis ve kirli. Oyun oynarken vahşi köpeklere benziyorlar ama düşmanla savaşmak zorunda kaldıklarında kaçıyorlar. Türklerle başa çıkmanın tek etkili yolu kararlı olmak” dedi.

Yunan vekilin bu açıklamalarına tepki gösteren Martin Schulz, oturumda yaptığı konuşmada “Bu sabah yaşanan olaya Avrupa Parlamentosu’nun yanıt vermesi gerektiğini düşünüyorum. Buna kesinlikle tepki vermeliyiz. Bu sözlerin kabul edilebilir olmadığını ve buna dair yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.