Türkiye'nin vize macerasına Çavuşoğlu ile devam

Türkiye'nin önemli gündemi olan vize müzakereleri, yeni kurulan hükümette de aynı göreve getirilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ilk gündemini oluşturdu.

Türkiye'nin vize macerasına Çavuşoğlu ile devam

Türkiye’nin vize müzakereleri gündemi, yeni kurulan hükümette de aynı göreve getirilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ilk gündemini oluşturdu.

AB ile Türkiye arasındaki vize muafiyeti sürecini değerlendiren Çavuşoğlu, Ankara’nın Geri Kabul Anlaşması da dahil olmak üzere imzaladığı Brüksel’le imzaladığı tüm anlaşmaları bir kenara koyabileceğini ve bunun ‘tehdit ya da blöf’ olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, TRT Haber’de Türkiye ile AB arasındaki vize muafiyeti sürecine ilişkin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirterek haftasonu Antalya’da yapılacak ‘En Az Gelişmiş Ülkeler’ toplantısı sırasında Timmermans ile bu konuyu görüşeceklerini belirtti.

Türkiye’nin vize serbestisi için gerekli olan 72 kriterden 69’unu gerçekleştirdiğini belirten Çavuşoğlu, “Türkiye bu kadar önemli adımlar attıktan sonra emrivaki şekilde Türkiye’ye bu şekilde muamele etmek gerçekçi değil” dedi.

‘Anlaşmaları bir kenara koyarız’

AB’nin vize serbestisinin hayata geçirilmesi için Terörle Mücadele Kanunu’ndaki ‘terör tanımı’ konusunda değişiklik talep ederken Ankara’nın bunu reddetmesi süreçte tıkanmaya neden olmuştu.

Çavuşoğlu, “Herkes sözünde durmalı, imzaladığımız anlaşmaları Geri Kabul dahil bir kenara koyarız, bu tehdit ya da blöf değil” ifadelerini kullandı.