Türkiye'nin en büyük çevre davasında karar günü

'Türkiye'nin en büyük çevre davası' niteliğini taşıyan Cerattepe davasında karar duruşması bugün yapılacak.CER

Türkiye'nin en büyük çevre davasında karar günü

Güncelleme

Cerattepe davasında 751 davacının avukatlarının reddi hakim talep ederek duruşma salonunu terk etmesinin ardından, adliye önünde açıklama yapan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Mahkemeler sizin olsun, Cerattepe bizimdir” dedi.


Güncelleme

Artvin Cerattepe’de AKP yandaşı para babası Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu şirketin maden çıkarmasına ilişkin ÇED raporuna iptal davasında bugün karar bekleniyor. Artvin Valiliği, duruşma öncesi ve sonrasında tüm eylemleri yasakladı. Karar duruşmasında müdahil avukatlar reddi hakim talebinde bulunarak duruşma salonunu terk etti. Avukatlardan, ‘Geldikleri gibi gidecekler. Vatan haini değiliz. Bizim yaptığımız yanlış bir şey yok’ açıklaması geldi.


Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkisi’nde madencilik yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın karar duruşması bugün Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek. Duruşma öncesi Artvin’de 1 ay yürüyüş ve basın açıklaması yasağı ilan edilirken, Rize’de ise Valilik ‘davaya müdahil olanlar’ dışında kalan kişi ya da grupların kente girişlerini yasakladı.

En büyük çevre davası

Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi’nce ‘ÇED olumlu’ kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı aldı. Bu gelişme üzerine Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015’te Rize İdare Mahkemesi’nde, ‘ÇED olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı. 14 Mart’ta bölgede bilirkişi heyeti inceleme yaptı. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, ‘yıllık 500 bin ton çıkartılacağı öngörülen cevherin kapalı kabinli teleferikle taşınması halinde çevreye zararlarının azalacağı ve ara katlı üretim yöntemi ile heyelan riski oluşmayacağı’ belirtildi. Rize İdare Mahkemesi, Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri için tarafları son kez dinleyeceği karar duruşması için 19 Eylül tarihine gün verdi.

Sanatçı desteği

Bu arada, 19 Eylül (bugün) tarihinde yapılacak olan Cerattepe davası öncesi sanat ve siyaset dünyasından bazı isimler ile çeşitli gruplardan Artvin halkına destek mesajları geldi. Yeşil Artvin Derneği’nin sosyal medyada paylaştığı görüntülü mesajlarda, aralarında Müjdat Gezen, Volkan Konak, Edip Akbayram, Onur Akın, Şükriye Tutkun’un da bulunduğu sanatçılar ile siyasetçiler Aylin Nazlıaka, Melda Onur ve Alper Taş ve Çarşı Grubu da yer aldı. ‘Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez’ vurgusu yapılan mesajlarda, “Cerattepe doğmamış çocukların geleceğidir. Certtape’ye dokunmayın” ifadelerine yer verildi.

Rize’de ‘seferberlik’

Bu arada Rize ve Artvin’de polisin, çevre kentlerden gönderilecek ekiplerle takviye edileceği ve duruşma için geniş güvenlik önlemleri alacağı belirtildi. Polis ekiplerinin, Cerattepe davasına müdahil olanların dışındaki kişi ya da grupların Rize’ye girişine izin vermeyeceği kaydedildi. Artvin’den kaldırılacak otobüslerle duruşmayı izlemek üzere Rize’ye gelecek grupların önünün de Rize il sınırında polis tarafından kesileceği ve davaya müdahil olmayan kişilerin geçişine izin verilmeyeceği belirtildi.

Yeşil Artvin Derneği’nden çağrı

Yeşil Artvin Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada da, 19 Eylül tarihinde Rize İdare Mahkemesi’nde Cerattepe davasının duruşması yapılacağı belirtilerek duruşma gününün yaklaşması ile birlikte maden şirketi ve işbirlikçilerinin kamuoyunu yanıltma, tehdit ve korkutma çabaları artttığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bir hukuk devletinde yargılama ayrım gözetmeksizin bütün vatandaşlara açıktır. Türk Milleti adına karar veren mahkemelerin duruşmalarının halka kapatılması yasal olarak mümkün değildir. Sadece davalara taraf olanların değil, bütün ulusun duruşmalara katılma hakkı vardır. ‘Yargılamanın aleniyeti’ ilkesinin gereği de budur. Bu nedenle maden şirketi ve işbirlikçilerinin oyununa gelmeyerek Artvin’deki ve bütün ülkedeki Artvinli hemşerilerimizi, çevre dostlarını ve bütün vatandaşlarımızı 19 Eylül 2016 Saat 9.00 da Rize İdare Mahkemesi’nde duruşmayı izlemek üzere bekliyor, kamu yöneticilerini ve güvenlik güçlerini adil yargılama ve yargıya ulaşım hakkını temin etmek üzere göreve çağırıyoruz.”

http://gazetemanifesto.com/2016/09/19/cengizin-onune-yatmaya-devam-ediyorlar-iki-sehir-arasinda-6-kez-kimlik-kontrolu/