Türkiye'nin en büyük çevre davası öncesi 1 ay eylem yasağı!

Artvin Valiliği, karar duruşması görülecek olan Cerattepe davası öncesinde 1 ay boyunca eylem ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyurdu.

Türkiye'nin en büyük çevre davası öncesi 1 ay eylem yasağı!

Artvin Valiliği, 19 Eylül Pazartesi günü karar duruşması görülecek olan “Türkiye’nin en büyük çevre davası” öncesinde il genelinde 1 ay boyunca eylem ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyurdu.

Valilik’ten yapılan yazılı açıklamada, il genelinde, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m maddesi, 2911 sayılı kanunun 17. maddesi, 5442 sayılı kanunun 11. maddesi hükmü uyarınca İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 14 Eylül 2016 tarihli ve 6291 sayılı yazısı gereği karar alındığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Karar doğrultusunda, mevcut huzur ortamının devamı, kamu düzeninin bozulmaması ile vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla her türlü yürüyüş, basın açıklaması, toplantı, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, afiş, pankart, bildiri ve benzeri türündeki tüm etkinlikler, bu etkinlikler öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesi ile 19 Eylül-19 Ekim 2016 tarihleri arasında yasaklanmıştır.”

“En büyük çevre davası”

Artvin Cerattepe’de Cengiz-Özaltın ortaklığındaki bakır ve altın madeni arama projesinin iptali için açılan davanın duruşması 19 Eylül Pazartesi sabahı Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek. Türkiye’nin en büyük çevre davası olma özelliği taşıyan Cerattepe’deki davanın dönüm noktalarından biri olması beklenen duruşmanın ardından taraflar Rize İdare Mahkemesi’nden gelecek kararı beklemeye koyulacak.

Yeşil Artvin Derneği’nden yapılan açıklamada da, madencilik girişimlerinin 2009 ve 2016’da olmak üzere iki defa mahkemeler tarafından durdurulduğu ve Danıştay’ın da bu kararları onayladığının altı çizildi.

http://gazetemanifesto.com/2016/09/17/cerattepe-davasina-izleme-yasagi/