Türkiye'den Yunanistan'ın Ayasofya tepkisine cevap

TRT Diyanet TV'nin Ramazan ayı boyunca Ayasofya'dan "Bereket Vakti Ayasofya" adlı sahur programını ekranlara getirecek olmasına Yunanistan'dan tepki gelmişti.

Türkiye'den Yunanistan'ın Ayasofya tepkisine cevap

TRT Diyanet TV’nin Ramazan ayı boyunca Ayasofya’dan “Bereket Vakti Ayasofya” adlı sahur programını ekranlara getirecek olmasına Yunanistan’dan tepki gelmişti.

Türkiye Dışişleri’nden ise, “Başkentinde yıllardır cami yapılmasına izin vermeyen, Batı Trakya Türk azınlığının dini özgürlüklerine sürekli müdahale eden ve İslam karşıtlığını çağdaşlıkla karıştıran Yunanistan’ı üslubunda ve açıklamalarında aklı selime davet ediyoruz. Bu bağlamda, çağdaş, demokratik ve laik toplumların değerleri arasında başka dinlere ve ibadetlerine saygının da bulunduğunu hatırlatmak isteriz.”” açıklaması yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Ayasofya’da ramazan ayı boyunca kuran okunmasından duyulan rahatsızlığın ifade edildiği açıklamasının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Başkentinde yıllardır cami yapılmasına izin vermeyen, Batı Trakya Türk azınlığının dini özgürlüklerine sürekli müdahale eden ve İslam karşıtlığını çağdaşlıkla karıştıran Yunanistan’ı üslubunda ve açıklamalarında aklı selime davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

http://gazetemanifesto.com/2016/06/06/trt-diyanete-yunanistandan-tepki/