Türkiye utanç tablosuna doymuyor

2014 Küresel Kölelik İndeksi’ne göre Avrupa’da ‘modern köleliğin’ yani cinsel sömürü ve erken yaşta evliliğin en fazla olduğu ülke Türkiye.

Türkiye utanç tablosuna doymuyor

2015’in sonlarına doğru yayımlanan Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre, Türkiye, kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikte 145 ülke arasında 130’uncu olmuştu. Uzun süre üzerinde konuşulan bu “utanç raporuna” bir yenisi daha eklendi.

Çocuğa yönelik cinsel taciz konusunda çalışan Çocuk Fuhuşu, Çocuk Pornografisi ve Cinsel Amaçlı Çocuk Ticaretine Son (ECPAT) kuruluşu, Türkiye raporunu yayınladı. Rapora göre Türkiye çocuğun cinsel istismarında hem kaynak hem transit ülke.

Diken’den Burcu Karakaş’ın haberine göre Türkiye’de çocuğa yönelik cinsel istismar yüksek ve Türkiye’nin karnesi kötü. Raporda şunlar kaydediliyor.

* 2014 Küresel Kölelik İndeksi’ne göre Avrupa’da ‘modern köleliğin’ yani cinsel sömürü ve erken yaşta evliliğin en fazla olduğu ülke Türkiye.

* Türkiye, seks ticaretinde kullanılan çocuklar için transit ve kaynak sağlayan ülke konumunda. Türkiye’de seks ticaretine zorlanan grupların başını Moldovalılar çekerken, Rus ve Ukraynalı kurbanların yerine gelen Özbek ve Türkmenlerin sayısında artış var.

* Türkiye vatandaşları, Almanya’da seks ticareti içinde yer alan 4’üncü grup olarak göze çarpıyor. Bu da Türkiye’den gelen çocukların Almanya’da pazarlandığı bir ağ olduğuna işaret ediyor.

* BM verileri, Türkiye’de yaşayan Suriyeli mülteci çocukların yüzde 4,5 oranında evli olduğunu gösteriyor. Ürdün’deki Suriyeli mültecilerin başına gelenin Türkiye’deki kamplarda kalanların da başına gelmesinden korkuluyor: Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerindeki yaşlanmakta olan yabancı erkekler, Suriye krizini ergenlik çağındaki kızları gelin olarak ucuza almak için kullanıyor.

Fıstık, kiraz, elma, karpuz…

* Suriye ile Türkiye arasında ‘çöpçatanlık’ aracılığıyla çocuk ticareti yapıldığına dair kanıtlar var. Suriyeli kızlar, yaşlarına göre ‘sipariş’ ediliyor. 12-16 yaş ‘fıstık’, 17-20 yaş ‘kiraz’, 20-22 yaş ‘elma’ ve diğer yaş grupları ‘karpuz’ olarak kategorilendiriliyor.

* Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) verilerine göre, internette 36 binden fazla içinde çocukların bulunduğu müstehcen fotoğraf dolaşımda. Araştırmaya göre bu sayının yüzde 42’si yedi yaş ve altı, yüzde 77’si ise dokuz yaş ve altı çocuklardan oluşuyor.

* Türkiye’de ‘çocuk seks turizmi’ Karadeniz bölgesi kadar, İzmir, Kuşadası, Fethiye ve Antalya’da da görülüyor.

* Bazı raporlar Türkiye’nin seks ticaretinde daha fazla uluslararası işbirliği yapabileceğini gösteriyor. Örneğin, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin Romanya üzerinden Almanya’ya götürüldüğü insan ticareti ağını ortaya çıkarmakta Türk yetkililerin Romen makamlarına yardımcı olmadığı görülüyor. Bu ağ kapsamında en az 100 kişinin Türkiye’den Romanya üzerinden Almanya’ya götürüldüğü biliniyor. Alman ve Bulgar polisinin yürüttüğü ortak soruşturma, Türkiye’nin işbirliği olmadan başarıya ulaştı.