'Tümgeneral, gözaltına alınmadan ikinci dalga emrini verdi' iddiası

ikinci dalga iddiası...

'Tümgeneral, gözaltına alınmadan ikinci dalga emrini verdi' iddiası

Darbe girişiminin ardından İstanbul’da tutuklanan 3’üncü Ana Jet Üs ve Konya Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar’ın, gözaltına alınmadan önce Üssün Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk’e yeni görev için 4 F 16 savaş uçağını hazır tutması emrini verdiği ileri sürüldü.

Darbe girişiminin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında 3’üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar, Jandarma Konya Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş ve Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

3’üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar İstanbul’da, Jandarma Konya Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş de Ankara’da yakalanıp tutuklandı. Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz, hava savunma okulu yolu üzerinde yakalandı.

Soruşturma kapsamında geçen pazar günü de 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na operasyon düzenlendi. Operasyonda üssün Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk ile 135’inci MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin ile birlikte 6 asker yakalandı.

Devam eden soruşturma kapsamında Konya’da 54 asker gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 23’ü dün tutuklandı. Tuğgeneral Gündüz, Kurmay Albay Ertürk ve Yarbay Şahin de ile birlikte 21 askerde bugün adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınan askerlerin ifadelerinde, darbe girişiminin nasıl hazırlandığı ve hangi girişimlerin bulunduğu ortaya çıktı.

“Darbe girişim planı sabah başladı”

3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı MAK Timi Komutanı Astsubay Başçavuş Yılmaz Bahar, iddiaya göre, cuma günü sabah saatlerinde 7’şer kişilik 3 timle, ağır silahlarla donatılan üsse ait 6 araçla, Moda Deniz Kulübü’ndeki düğünde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ı, korumaya gidiyoruz diye Konya’dan İstanbul’a hareket etti. İstanbul’a ulaşan tim burada darbe girişimin başlamasını bekledi.

3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki darbe planının ikinci aşaması ise akşam saatlerinde gerçekleşti. İddiaya göre saat 17.00 sıralarında üsteki 135’inci MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin, filodaki askerlerin büyük bölümünü evlerine gönderdi. Sonra mühimmat deposundaki görevliyi değiştirip, deponun başına kendi ekibindeki görevliyi getirdi. Daha sonra 2 helikoptere 4 makineli tüfek, yaklaşık 6 bin mermi ve altlarına füze savar sistemi yerleştirildi. Sonra 7’şer kişilik 3 tim saat 18.00 sıralarında Konya’dan İstanbul’a 2 helikopterle hareket etti.

Moda’daki düğüne baskın

Yalova’da ikmal yaptıktan sonra diğer ekiplerle birlikte Moda Deniz Kulübü’ndeki düğüne baskın düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ı rehin aldılar. Orgeneral Ünal, darbe girişiminde bulunan askerlere, sivillere ateş edilmemesi konusunda uyardığı öğrenildi. Daha sonra Ünal, bir helikopterle Akıncı Üssü’ne götürüldü.

İddiaya göre, tüm plandan haberdar olan kendi komutanları Tümgeneral Haluk Şahar’ın da aralarında bulunduğu 8 general de İstanbul Hava Harp Okulu’na götürüldü.

Generallerin rehin alınmasından sonra aralarında MAK Timindeki bazı askerlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Marmaris’te kaldığı otele baskın yapan askerlere katıldığı iddia edildi. Bazı askerlerin ise generallerin rehin alınmasından sonra Konya’ya kaçtığı belirtildi.

Tümgeneralden “4 F16’yı hazır tutun” emri 

Darbe girişimi planı içinde rehin alındığı ileri sürülen 3’üncü Ana Jet Üs Komutanı ve Konya Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar’ın, İstanbul’da polis tarafından gözaltına alınmadan önce üstte Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk’ü arayıp, 4 adet F-16 uçağını ikinci bir görev için hazır bekletmesi talimatını verdiği öne sürüldü.

Darbe karşıtı diğer askerlerin ise üsse herhangi bir uçağın iniş ve kalkış yapmaması için hangar ve pistleri otobüslerle kapattığı öğrenildi.

Darbe girişiminin ardından Tümgeneral Haluk Şahar hakkında yakalama kararının çıkması polis, Şahar’ı gözaltına almak için 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na gitti. İddiaya göre polisi karşılayan Kurmay Albay Ertürk iddiaya göre, ”Üniformamızın şerefini kirlettiler” diyerek hiç bir girişimden haberi olmadığını söyledi. Albay Ertürk’ün, sorgusunda ise suçlamaları kabul etmedi ve darbe girişimiyle her hangi bir ilgisinin olmadığını söylediği öğrenildi.

Gözaltına alınan Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz’ün yapılan sorgusunda darbe girişiminden haberinin olmadığını söylediği öğrenildi. Ailesiyle tatilden dönerken gözaltına alınan Gündüz’ün, ”Ben ailemle tatilden dönüyordum. Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar, izinli olduğu için garnizon komutanlığına ben vekalet edecektim. Darbe girişimiyle ilgim yok. Hiçbir şeyden de haberim yok” dediği öğrenildi.