Topbaş'tan tutuklu damadı ve kendisiyle ilgili iddialara yanıt

İBB Başkanı Kadir Topbaş 'FETÖ' soruşturması nedeniyle tutuklanan damadı ve kendisiyle ilgili eleştirilere eleştirilere yanıt verdi.

Topbaş'tan tutuklu damadı ve kendisiyle ilgili iddialara yanıt

‘FETÖ’ soruşturması nedeniyle tutuklanan damadı ve kendisiyle ilgili eleştirilere eleştirilere yanıt veren İBB Başkanı Kadir Topbaş “Yargıya intikal etmiş konularda hassasiyet gösterip, bağımsız yargıya saygı göstermek lazım.” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) bütçe görüşmelerinde, bütçeye yönelik eleştirilerini sıralayan CHP’li Meclis Üyesi Tarık Balyalı, Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın ‘FETÖ’ soruşturması nedeniyle tutuklanması ve damadına hukuksuz biçimde verdiği iddia edilen imar hakkını gündeme getirdi.

Balyalı, “Bir belediye başkanı düşünün, elindeki imkanları kullanarak damadının yapmış olduğu inşaatlara fazladan imar hakkı vererek haksız bir rant yaratacak ve daha sonra kendisi de şirketleri aracılığıyla bu ranttan payını alacak. Ne düşünürsünüz? Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’ın FETÖ terör örgütüne üye olmaktan tutuklanan damadına sağladığı inşaat rantı ve oradan şirketi aracılığıyla aldığı 5 tane gayrimenkul bu mecliste konuşuldu, soru önergesi verildi, basında yer aldı ancak Sayın Başkan bu iddialara yalan bile demedi, tek kelime etmedi. Biz en azından bugün kendisinden iddialara yanıt vermesini, yalansa yalanlamasını istiyoruz” dedi.

“Yargı mı etkilensin?”

Kendisine yönelik ithamlarla bir yere varılamayacağını söyleyen Topbaş “Kadir Topbaş’ın bu şehre maliyeti sıfırdır. Bunu herkes biliyor. Hiçbir şey yapışmaz bize, üzerimizde iz bırakmaz. Hamdolsun. Biz kendimizi biliyoruz, İstanbullular da bizi biliyor” dedi. Yargı sürecinin devam ettiğini vurgulayan Topbaş, “Benim ailemle ilgili yargı süreci devam ediyor. Yargıya intikal etmiş konularda hassasiyet gösterip, bağımsız yargıya saygı göstermek lazım. ’Burada konuşarak yargıyı etkilemek mi istiyorsunuz’ diye sorarlar insana. Yargı mı etkilensin” dedi. Topbaş sözlerini “Gururla mutlulukla söyleyeceğim: Rabbim bana bu ülkeye, bu şehre hizmete fırsat verdi. Ve ben adeta bir ibaret gibi gördüğüm bu işi onurla yapmaktayım” diyerek sözlerini noktaladı.