Taliban: Bahar harekatını başlatıyoruz

Afganistan'da hükümetin müzakereleri ve barış görüşmelerini yeniden başlatma çabalarına karşın Taliban güçleri 'bahar harekatını' başlattıklarını söyledi.

Taliban: Bahar harekatını başlatıyoruz

Afganistan’da hükümetin müzakereleri ve barış görüşmelerini yeniden başlatma çabalarına karşın Taliban güçleri ‘bahar harekatını’ başlattıklarını söyledi.

Taliban’ın açıklamasında “Düşman mevzilerine büyük çaplı operasyonlar düzenlenecek” ifadesi yer alıyor.

Harekata geçen yıl öldüğü açıklanan Taliban lideri Molla Ömer’in adını veren örgüt, “Fedai eylemleri düzenleyeceğiz” diyerek intihar saldırıları gerçekleştireceğini söyledi.

Pazartesi günü Taliban’ın üstlendiği bir intihar saldırısında askerlik görevine yeni başlamış 12 kişi hayatını kaybetmişti.

13 bin NATO askerini hedef almıştı

2001’de Afganistan’da iktidarı kaybeden Taliban, ülkede bulunan 13 bin NATO askerini de bahar harekatı kapsamında hedef almakla tehdit ettiği bildirildi.

Afganistan, ABD, Çin ve Pakistan Ocak ayından bu yana ülkede barış sürecini başlatmak için müzakereler yürütüyor. Ancak şu ana kadar bir gelişme olmadığı belirtiliyor.
Afganistan’da 9 bin 800 ABD askeri personeli bulunuyor. ABD Başkanı Barack Obama, sayının 2017’de 5 bin 500’e indirileceğini açıklamıştı.
Ancak Afganistan’daki ABD ve NATO birliklerinin komutanı General John Nicholson, Mart ayında ABD Senatosu’nda yaptığı konuşmada, Afganistan’da asker çekme planının yeniden gözden geçirileceğini ifade etmişti.