Tahir Elçi'yi öldüren kim?

Açıklanan raporun ortaya çıkardığı tek sonuç, polis memuru Cengiz Erdur'u öldüren silahın görüntülerde kaçan bir kişi tarafından polisin üzerine fırlatılan Glock marka tabanca olması.

Tahir Elçi'yi öldüren kim?

Diyarbakır’da geçen 28 Kasım günü Tahir Elçi’nin yaşamını yitirdiği silahlı saldırı ile ilgili soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında yapılan ve 2 kez saldırıya uğrayan olay yeri incelemesi sırasında toplanabilen kanıtların kriminal incelemesi tamamlandı. İncelemede 2 polisin hayatını kaybettiği Balıkçılarbaşı Meydanı ve Elçi’nin vurulduğu Yenikapı Sokak’ta bulunan 108 boş kovanın 16’sı uzun namlulu olmak üzere 28 ayrı silahtan sıkıldığı tespit edildi.

İnceleme sonucunda, Tahir Elçi’yi vuran silaha ilişkin herhangi bir değerlendirme bulunmuyor. Açıklanan raporun ortaya çıkardığı tek sonuç ise polis memuru Cengiz Erdur’u öldüren silahın görüntülerde kaçan bir kişi tarafından polisin üzerine fırlatılan Glock marka tabanca olması.

28 silahtan 108 mermi

Raporda olay yerinde elde edilen 7.62 milimetre çapındaki 31 boş kovanın 12, 5.56 milimetre çapındaki 36 boş kovanın ise 4 ayrı uzun namlulu silahtan atıldığı tespit edildi. Kriminal incelemede Yenikapı Sokak’ta bulunan 9 milimetre çapındaki 28 boş kovanın 8 tabancadan, polislerin hayatını kaybettiği bölgede bulunan 9 milimetre çapındaki 12 boş kovanın ise, 4 ayrı tabancadan sıkıldığı belirlendi. İncelemede olay yerinde bulunan boş kovanlardan 6’sının Yenikapı Sokak’ta yaralanan polis memuru S.T.’ye ait ‘Ceska’ marka silahtan sıkıldığı belirlendi.

Raporda Tahir Elçi’nin vurulduğu sokaktaki boş kovanlardan 4’ünün ise şüphelilerden PKK’li Uğur Yakışır’ın kaçarken attığı Glock marka silahtan atıldığı tespit edildi. Kriminal raporda, Tahir Elçi’nin vurulduğu sokakta bulunan kovanlardan 2’sinin polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur’un şehit edildiği yerde ele geçirilen 3 boş kovanla aynı silahtan atıldığının tespit edildiği kaydedildi. Raporda olay yerinde atıldığı silah tespit edilemeyen bir adet kuru sıkı tabancaya ait kovan bulunduğu da kaydedildi.

Polis memuru Cengiz Erdur’u öldüren silah Glock

Kriminal incelemede 2 polisin hayatını kaybettiği noktada ele geçirilen 12 boş kovandan 2’sinin olay yerindeki Glock marka silahtan atıldığı da tespit edildi. Raporda polis memuru Cengiz Erdur’un vücudundan çıkan mermi çekirdeği gömlek parçası ve taksiye isabet eden mermi çekirdeğinin de Uğur Yakışır’ın elinde bulunan Glock marka silahtan çıktığının tespit edildiği belirtildi.

Çıkan sonuca göre polis Cengiz Erdur’un şüphelilerden Uğur Yakışır tarafından vurulduğunun kesinleştiği, bu şüphelinin Yenikapı Sokak’ta bulunan polis memuru S.T.’yi de yaraladıktan sonra kaçtığı belirtildi. Yetkililer Uğur Yakışır’ın silahının şarjöründeki 6’ncı merminin ters takılması nedeniyle daha fazla ateş edemediği ve Glock marka silahını sokakta bulunan polise fırlatarak kaçtığını belirtti.