Suudi Arabistan'ın takvimi şaştı

Suudi Arabistan kullandığı Hicri Takvim'den vazgeçti.

Suudi Arabistan'ın takvimi şaştı

Petrol fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle ekonomik kriz ihtimali ile karşı karşıya gelen ve işçi ücretlerini ödemekte zorluk çeken Suudi Arabistan yönetimi miladi takvime geçti. Suudi Arabistan, kamu çalışanlarının maaşlarını artık Hicri takvime göre değil, Gregoryen takvime göre ödeyecek.

Independent’ta yer alan habere göre, Suudi Arabistan 1932 yılında kurulduğundan bu yana, Ay’ın dönüşünden hesaplanan Hicri takvimi kullanıyor. Gregoryen takvim ise güneş merkezli.

Ay’ın hareketi nedeniyle bir Hicri yıl 354 günden oluşuyor. Bu, Suudi yönetiminin çalışanlarına 11 günlük maaştan kesinti yapması anlamına gelecek.

Ülkedeki özel sektör çalışanları Gregoryen takvime göre ücret alıyordu. Riyad yönetimi, özel sektör ile kamu sektörünü eşitlemiş oldu.

Geçen hafta, bakan maaşlarında yüzde 20 oranında kesintiye gidilmiş, alt kademe memurların maaşları dondurulmuştu.

İkinci hac paralı

Suudi hükümeti, ekonomik düzenleme kapsamında hacca gideceklere yönelik de bir karara vardı. Buna göre bir yıl içinde ikinci kez hacca gitmek isteyenler, 470 avro ödemek zorunda kalacak. Ayrıca iki aylık vize ücreti 47, üç aylık vize ücreti ise 70 avroya yükseldi.