Sur'u "insansızlaştırma"da adım atıldı: Acele kamulaştırma

Sur İlçesi'nin yüzde 60'ı için 'acele kamulaştırma' kararı alındı.

Sur'u

Diyarbakır’da, hendek ve barikatların kapatılması gerekçesiyle başlatılan operasyonlar sonrası, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur İlçesi’nin yüzde 60’ı için ‘acele kamulaştırma’ kararı alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, ilçedeki 15 mahallede bulunan toplam 368 adadaki 6 bin 300 parselin acele kamulaştırılacak. Resmi Gazete’de yer alan kararda şöyle denildi: “Diyarbakır ili Sur İlçesi’nde ilan edilen riskli alan sınırları içerisinde bulunan ve ekli listede bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması, adı geçen bakanlığın 16.03.2016 tarihli ve 2988 sayılı yazısı üzerine 2942 sayılı kamulaştırma kanunun 27’nci maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 21.03.2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.”

Anlı: Amaç, Sur’u tecrit edilmiş alan haline getirmek

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı DBP’li Fırat Anlı, Hükümetin Sur ile ilgili yaklaşımına baştan beri kuşku ile yaklaştıklarını ve alınan karar ile haklı olduklarının ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi: “Kamulaştırılan yerler arasında Belediyeye ait binalar ve kamusal alanlar da var. Hükümetin derdi Sur’da insanların yaşayabileceği alanlar yaratmak değil, bölgeyi insansızlaştırmaktır. Bu halkın iradesine yapılmış sivil bir darbedir. Alınan kararda ne kent dinamikleri, ne Belediyeler ne de STK’ların görüşü var. Başka bir niyet ve kastın olduğu bu karar ile bir kez daha ortaya çıktı. Amaç, Sur’u yeniden yaşanabilir bir alan haline getirmek değil, güvenlik ve tecrit edilmiş bir alan haline getirmektir. Başbakan Toledo örneğini vermişti. Oranın açık hava müzesi değil, yarı açık cezaevi projesine dönüştürmek olduğu bu karar ile bir kez daha ortaya çıktı.”